Polityka i Społeczeństwo

Ta ustawa była wyjątkowym przypadkiem współpracy opozycji i partii rządzącej. Ale Kaczyński musiał zagrać po swojemu

Sejm
Flickr.com/PiS

W sprawie tej ustawy panowała w Sejmie wyjątkowa zgodność. Za jej przyjęciem głosowała i opozycja, i większość polityków PiS. Większość, bo zaskakującą postawę przyjął Jarosław Kaczyński i jego najbliższe otoczenie.

Nad ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych Sejm głosował 17 grudnia ubiegłego roku. Pomysł, by mocniej wykorzystać Bałtyk i zwiększyć liczbę wiatraków zachwalał minister klimatu Michał Kurtyka. Z inicjatywą zgodziły się wszystkie partie, co widać po wynikach głosowania. Za jej przyjęciem zagłosowało 443 posłów, w tym 222 z PiS, wstrzymało się zaledwie sześcioro, a jedyny głos sprzeciwu należał do Janusza Korwin-Mikkego z Konfederacji.

A jednak, choć ustawa jest rzadkim przykładem zgodności partii rządzącej i opozycji – Senat nie wniósł żadnych poprawek! – to i tak Jarosław Kaczyński musiał coś zademonstrować. Prezes PiS wcale nie głosował razem ze swoją partią. Oficjalnie nie wstrzymał się też od głosu. Po prostu ostentacyjnie odpuścił głosowanie. Jak zauważa „Rzeczpospolita”, z zapisów posiedzenia Sejmu z 17 grudnia wynika, że Kaczyński aktywnie głosował i przed, i po tym jak Sejm obradował na temat ustawy o energetyce wiatrowej. Oddał głos o 9:25 i o 9:40. Trzy minuty wcześniej oficjalnie go nie było. Najprawdopodobniej wyjął kartę do głosowania. Podobnie uczynili politycy z najbliższego otoczenia prezesa – Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz czy Ryszard Terlecki. Głosowanie zignorowali też Zbigniew Ziobro, Andrzej Sośnierz i Michał Woś.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie