Polityka i Społeczeństwo

Ta kwota dla spółki brata ministra Szumowskiego przyprawia o zawrót głowy. Szykuje się gigantyczna afera!

wiceminister Cieszyński
Fot. Flickr

Cztery dni temu tabloid Fakt napisał, że suma grantów i dotacji przyznanych spółce OncoArendi Therapeutics, powiązanej z bratem ministra zdrowia, w latach 2017-2020 wynosi 74 mln zł. Już ta kwota przyprawiała o zawrót głowy, ale okazuje się, że to nie koniec gejzeru pieniędzy, jaki systematycznie wybuchał w spółce.

Z informacji przesłanych tvn24.pl przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wynika, że OncoArendi Therapeutics samodzielnie lub w konsorcjum z innym podmiotem otrzymała ponad 187 milionów dofinansowania w latach 2012-2020 na 11 projektów. Nieco ponad 140 milionów złotych to kwoty, które przyznano, odkąd rządzi PiS – informuje TVN24.pl.

Jak pisze portal, najwięcej przyznano w 2017 roku.

W kwietniu 24 mln zł na projekt “Opracowanie kandydata na lek “first-in-class” w terapii przeciwnowotworowej w oparciu o substancje czynne blokujące YKL-40″. W listopadzie 29 mln zł na projekt “Rozwój przedkliniczny i kliniczny inhibitora arginazy do zastosowania w immunoterapi”.

Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do NCBiR o udzielenie informacji na temat wysokości dofinansowań przyznanych spółce w ramach kontroli poselskiej- Okazało się w NCBiR, że to nie jest 74 miliony, ale w czasie rządów PiS otrzymało dofinansowanie na poziomie 140 milionów, czyli dwa razy więcej – powiedział w rozmowie z TVN24 Michał Szczerba. Dariusz Joński pytał, co premier Morawiecki zrobił , aby zbadać aferę braci Szumowskich – To jest gigantyczna afera. Nie za 5, za 10, tylko ponad 140 milionów złotych. Chcemy to wiedzieć – mówił.

To kolejny sukces posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy znowu ujawniają niewygodne dla władzy fakty. Prowadzone kontrole w ministerstwach i w Kancelarii Premiera pozwoliły na uzyskanie kluczowych dokumentów. Jednym z nich jest bezprawna decyzja premiera Morawieckiego o zobowiązaniu Poczty Polskiej do podjęcia przygotowań do wyborów korespondencyjnych.

Źródło TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie