Polityka i Społeczeństwo

Ta groźba staje się coraz bardziej realna. Europa nie będzie bezczynnie przyglądać się niszczeniu sądów przez PiS

Unia chce powstrzymać nadużycia rządu PiS. Takiej arogancji otoczenia premiera nikt się nie spodziewał
Fot. P. Tracz / KPRM
Nie pierwszy raz polski rząd wyłamuje się z zasad panujących w Unii Europejskiej. Polska jest największym beneficjentem unijnych dopłat i solidarnościowej pomocy. Kiedy jednak przyszło do odwzajemnienia za pomoc w rozwoju, Polacy odmówili pomocy krajom zachodnim w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Teraz rząd PiS nie chce przestrzegać prawa. Co grozi w związku z tym Polakom?

W wywiadzie dla Suddeutsche Zeitung wiceszefowa Parlamentu Europejskiego ostro wypowiedziała się wobec aroganckiej polityki PiS. Pomimo protestów sędziów i innych prawników, krytyki ekspertów prawniczych z całego Świata i sprzeciwu opozycji, rząd PiS forsuje ustawę kagańcową, która ogranicza niezależność sędziów. W razie jej uchwalenia Unia może przejść od pouczeń do czynów.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to natychmiast musi zadziałać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zawnioskować o środki tymczasowe by wykonywanie prawa zostało zawieszone – Katarina Barley powiedziała niemieckiemu dziennikowi. Wiceszefowa Parlamentu UE nie uważa jednak, by to był koniec możliwych konsekwencji łamania prawa europejskiego przez polski, populistyczny rząd.

Gdyby to nie poskutkowało, należy zagrozić dotkliwymi karami finansowymi – oceniła Katarina Barley. Dzięki wsparciu Unii Polacy rozwinęli firmy, infrastrukturę, rolnictwo, jeżeli polski rząd nie wróci do rozsądnej polityki Polska może ponieść historyczny wręcz uszczerbek. Za arogancję i ignorancję władzy zapłacą zwykli Polacy, którzy mogą utracić unijne dopłaty np. dla rolników.

Gdyby ziścił się ten czarny scenariusz dla Polski możliwe są dwie drogi. Możliwe, że Polacy wyjdą na ulicę i zaczną wywierać presję na władzy, tak aby zaczęła przestrzegać prawa i doprowadziła tym samym do cofnięcia sankcji. Druga możliwość to wykorzystanie tej sytuacji przez rząd PiS, propagandowa nagonka na Unię w rządowych mediach i obranie kursu na POLEXIT.

źródło: dziennik.pl

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie