Polityka i Społeczeństwo

Ta decyzja może doprowadzić do katastrofy lotniczej. Czy rządzący nie wyciągnęli wniosków z tragedii smoleńskiej?

Grand Warszawski / Shutterstock.com

Od maja trwają starania związków zawodowych, by znieść system jednego kontrolera lotów. – Przez miesiące nic się nie działo i ten system dalej funkcjonuje – przyznał we “Wstajesz i Wiesz” w TVN24 dziennikarz śledczy tvn24.pl Grzegorz Łakomski. Jak twierdzi, w wyniku zredukowania liczby kontrolerów z powodu pandemii, w ciągu niespełna pół roku doszło do 40 incydentów lotniczych.

Redukcja kontrolerów

Z powodu pandemii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zredukowała liczbę kontrolerów lotów. Problem w tym, że taka decyzja może wpływać na bezpieczeństwo wszystkich pilotów i pasażerów. Sprawę nagłaśniają reporter “Czarno na Białym” Piotr Świerczek i dziennikarz portalu tvn.pl Grzegorz Łakomski.

Obaj dotarli do zastanawiających informacji.

Usłyszeliśmy od pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wiele sygnałów alarmujących, ale nie tylko my je słyszeliśmy – powiedział w programie “Wstajesz i Wiesz” w TVN24 Grzegorz Łakomski. – Ten system już od lat jest uważany za niebezpieczny, dokładnie od 2002 roku, kiedy doszło do katastrofy nad jeziorem Bodeńskim – dodał.

Sprawa jest paląca, bowiem problem w tym, że w wyniku powyższego w ciągu niecałego pół roku doszło do 40 incydentów lotniczych, które można byłoby uznać za dość groźne. – Dla porównania podobne incydenty w ciągu dwóch ostatnich lat wydarzyły się trzy, zanim jeszcze nie wprowadzono systemu jednego kontrolera – dodał Łakomski.

Innymi słowy, latanie staje się groźniejsze.

“Samolot to nie gra komputerowa”

Chociaż kontrolerzy lotów są szkoleni do pracy w pojedynkę, w lotnictwie obowiązuje zasada “drugiej pary oczu”, która “pozwala wyłapać ewentualny błąd”. Zawodowcy podkreślają, że samolot to nie zabawka.

Samolot to nie gra komputerowa. Nie da się wcisnąć pauzy. Bezpieczeństwo przegrało. Kolejna bariera została złamana – twierdzi rozmówca TVN24 z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co jednak dziwne, niczego nie nauczyła nas nawet słynna katastrofa smoleńska z 2010 r.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie