Polityka i Społeczeństwo

Szykuje się odlotowa afera! Rząd wydał nieprawidłowo ponad 330 milionów zł?

Wielka awantura w państwowej spółce. Premier Morawiecki wezwał prezesa na dywanik
Fot. Flickr

Pamiętacie rządową operację “Lot do domu” z początku epidemii? Odbyła się na wariackich papierach i wydano olbrzymią kwotę.

Ponad rok temu, rząd przeprowadził operację “Lot do domu”, która trwała od 15 marca do 5 kwietnia. Mogli z niej skorzystać wszyscy obywatele RP rozsiani po świecie oraz uprawnieni do tego cudzoziemcy. W sumie z lotów skorzystało 55 tys. osób. Później operacja została przekształcona w “Cargo dla Polski” i polegała na stworzeniu mostu powietrznego między Polską i Chinami.

Operacja “Lot do domu” stała się przedmiotem analizy Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Wirtualnej Polsce udało się do niej dotrzeć – Wynika z niej m.in., że Kancelaria Premiera za realizację akcji “Lotu do domu” zapłaciła LOT-owi ponad 331 milionów złotych bez weryfikacji wystawionych faktur – informuje WP.pl

Kontrolerzy we wnioskach podkreślają, że Kancelaria Premiera miała możliwość skorzystania z zażądania dokumentów do weryfikacji, ale nie zrobiła tego ani razu – Nie żądano zmiennej dla poszczególnych lotów kalkulacji ich kosztów – piszą. W ocenie NIK, rzetelne zweryfikowanie indywidualnych i zmiennych kosztów nie było możliwe na podstawie dokumentów zbiorczych.

Kolejnym zarzutem jest przeprowadzenie operacji na wariackich papierach z pominięciem Prokuratorii Generalnej. Przed podpisaniem umowy z LOT, KPRM miała obowiązek uzyskania od Prokuratorii opinii prawnej. Taka procedura jest konieczna, gdy transakcja przekracza 100 mln zł. Kancelaria Premiera wystąpiła z wnioskiem o opinię dopiero miesiąc po zawarciu umowy.

Dariusz Joński i Michał Szczebra zapowiadają drążenie tej sprawy. Szczególną uwagę zwracają na kwotę, która może być “zawoalowaną formą dofinansowania LOT-u”Tym bardziej, że – tak jak w przypadku zakupu respiratorów – pominięta została Prokuratoria Generalna – mówi w rozmowie z portalem Dariusz Joński.

Źródło WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie