Gospodarka

Szykuje się kolejna gruba afera! Znowu ktoś zarabia kupę kasy na pandemii

Łagodzeniu obostrzeń powinny towarzyszyć testy

Wydawało się, że resort zdrowia pod ministrem Szumowskim wyczerpał limit afer. Szykuje się burza o laboratoria badające próbki na Covid-19.

Umowa z handlarzem bronią na zakup respiratorów, zakup testów w korowodzie rodzinno-towarzyskim od instruktora narciarstwa, czy zapisy w ustawie gwarantujące bezkarność urzędnikom pilotującym covidowe zakupy, to “zasługi” byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wygląda na to, że Adam Niedzielski idzie wytyczoną przez Szumowskiego drogą.

Laboratoria, które wykrywają obecność wirusa, są poza kontrolą sanepidu. O tym, które dostało zgodę na badania, decydowała jednoosobowo była wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych – informuje dzisiejsze wydanie Gazety Wyborczej.

Ministerstwo Zdrowia odpuściło kontrolę laboratoriów wykonujących badania genetyczne w kierunku Covid-19 – To dziś w Polsce złoty interes – NFZ płaci za każde 280 zł, podczas gdy w Niemczech stawka wynosi niecałe 40 euro (ok. 180 zł). Stąd wciąż wielu chętnych do ich otwarcia. Sanepid sprawdza tylko, czy takie laboratorium ma śluzy i zabezpieczenia przed skażeniem próbek – pisze gazeta.

Przy ministrze zdrowia działa zespół ds. koordynacji sieci laboratoriów COVID i wydaje opinie tylko na podstawie złożonych dokumentów. Weryfikacja odbywa się przez wysłanie przez laboratorium do Państwowego Zakładu Higieny (PZH) pięciu próbek, które dały wynik ujemny i pięciu dodatnich. PZH bada próbki i jak wynik się potwierdza można hulać z badaniami.

Jak pisze Wyborcza, w ministerstwie jest rozporządzenie o kryteriach jakie mają spełniać laboratoria, które m.in. nakłada na PZH obowiązek kontroli co trzy miesiące – Ale resort rozporządzenia nie opublikował. Wydawanie opinii powierzył w praktyce jednej osobie – Justynie Marynowskiej, do niedawna wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych – czytamy. Marynowska wydała opinię dla laboratorium przy szpitalu Vito-Med w Gliwicach, które mieści się kontenerze. Okazało się, że Vito-Med zatrudnił ją jako kierownika ds. jakości. Firma otwiera kolejne laboratoria na południu Polski.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie