Szydło postanowiła skomentować nominację Radosława Sikorskiego na ministra. W internecie zawrzało
Beata Szydło postanowiła wypowiedzieć się w sprawie nominacji Radosława Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych. Co dokładnie powiedziała?
Beata Szydło komentuje nominację Sikorskiego
Donald Tusk potwierdził w czasie swojej piątkowej konferencji prasowej, że ministrem zagranicznych w jego rządzie zostanie Radosław Sikorski. Była premier Beata Szydło postanowiła skomentować tę decyzję.
„Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Tego Sikorskiego, który nie tak dawno stał się bohaterem rosyjskich mediów, gdy swoim wpisem zasugerował amerykański udział w wysadzeniu Nord Stream” – zaczęła była szefowa polskiego rządu. „Sikorskiego, który wcześniej prowadził reset z Rosją, wpuszczając Ławrowa na spotkanie polskich ambasadorów” – dodała. Jej zdaniem „uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO”.
Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Tego Sikorskiego, który nie tak dawno stał się bohaterem rosyjskich mediów, gdy swoim wpisem zasugerował amerykański udział w wysadzeniu Nord Stream.
Sikorskiego, który wcześniej prowadził #reset z Rosją, wpuszczając Ławrowa na spotkanie…— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 8, 2023
Jak nie trudno było przewidzieć, post wywołał kontrowersje. „Sikorski jako szef MSZ ma być zagrożeniem dla polskich interesów w NATO? To dlaczego w PE stoi na czele delegacji ds. stosunków z USA? Kobieto czy ty wiesz, co ty w ogóle piszesz? A który minister spotkał się z Ławrowem na kilka dni przed atakiem Rosji na Ukrainę? Nikt inny, jak sam Rau!” – wytknął Szydło jeden z internautów.
„Radosław Sikorski to doskonały wybór. Nie będzie więcej kompromitacji, tragedii w waszym wykonaniu. Zniszczyliście reputację naszego kraju”, „Nieuchronność kary nadchodzi. Za zniszczenie Polski w każdej dziedzinie gospodarki, za butę arogancję za złodziejstwo i zniszczenie trójpodziału władzy. Czekają sądy i trybunał stanu” – wskazywali inni.
Kto jeszcze w rządzie Tuska?
Kto jednak jeszcze zasiądzie w ministerialnych ławach? Ministrem finansów będzie Andrzej Domański. Resort sprawiedliwości obejmie Adam Bodnar, zaś ministrem ds. europejskich będzie Adam Szłapka. Sprawami rolnictwa i rozwoju wsi zajmie się Czesława Siekierski.
Co ciekawe, w gabinecie Tusk będzie czterech ministrów bez teki. Mają być to: Agnieszka Buczyńska – minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego, Jan Grabiec, który pokieruje Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Katarzyna Kotula zostanie ministerką do spraw równości, a Marzena Okła-Drewnowicz będzie odpowiadać za politykę senioralną. Chodzi o urzędników, którzy kierują działem administracji rządowej, który nie jest obsługiwany przez ministerstwo, ale wypełnia zadania określone przez premiera.
Powstanie też Ministerstwo Przemysłu, z Marzeną Czarnecką na czele.
Poznaliśmy też przyszłych wicepremierów. Są to Krzysztof Gawkowski i Władysław Kosiniak-Kamysz.
Źródło: X