Polityka i Społeczeństwo

Sztab Trzaskowskiego był na podsłuchu? To mogłoby wstrząsnąć polską sceną polityczną

Rafał Trzaskowski rozpoczyna prezydenturę od mocnego uderzenia. Przy okazji wbija szpilę rządzącym
Fot. Flickr/EPP

W poniedziałkowy poranek pod zarzutem korupcji został zatrzymany Sławomir Nowak. Były minister transportu współpracował blisko ze sztabem wyborczym Rafała Trzaskowskiego, a to rodzi pytania o np. założony Nowakowi podsłuch i informacje o kampanijnych planach prezydenta Warszawy, jakie mogły być pozyskane przez CBA.

Sławomir Nowak został zatrzymany przez antykorupcyjną służbę pod zarzutem korupcji, prania brudnych pieniędzy i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sprawa dotyczy okresu, gdy był szefem ukraińskiej agencji Ukrawtodor, która jest odpowiedzialna za budowę dróg. Nowak kierował państwową firmą w latach 2016-2019. Śledztwo jest prowadzone przez stronę polską wspólnie z partnerami z Ukrainy.

Aby zdobyć dowody przestępstwa policja i służby stosują technikę operacyjną, którą jest m.in. założenie podejrzanemu podsłuchu. W dużych sprawach – a tak przedstawia ją prokuratura i CBA – podsłuch jest jednym z kluczowych elementów. Naturalnie nie ma żadnych dowodów na zastosowanie wobec Nowaka takiej metody z inwigilacyjnej palety służb. Ale były minister transportu nie został zatrzymany podczas kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej, czyli dowody musiały być zbierane poprzez pracę operacyjną funkcjonariuszy. Poza tym w sprawie występują dwie inne osoby, także z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że rozmowy były podsłuchiwane.

Sławomir Nowak blisko współpracował ze sztabem wyborczym Rafała Trzaskowskiego, a więc musiał rozmawiać przez telefon o kolejnych sztabowych planach. Technika stosowana przez służby poszła tak do przodu, że podsłuchiwana rozmowa nie musi być prowadzona telefonicznie. Aparat może leżeć na stole i zbiera prowadzone w pomieszczeniu rozmowy.

Gościem TVN24 był Marek Biernacki, były szef MSWiA, były koordynator służb specjalnych, obecnie poseł klubu PSL. Biernacki to chyba największy specjalista z zakresu zagadnień związanych ze służbami specjalnymi wśród parlamentarzystów. Były szef MSWiA sugeruje, że Nowak był cały czas na podsłuchu – Nie dziwię się kolegom z mojego byłego ugrupowania, z Platformy Obywatelskiej, ponieważ Sławomir Nowak był członkiem sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz pomagał też później Rafałowi Trzaskowskiemu. Jeżeli aresztowanie nastąpiło teraz, czyli praktycznie dwa tygodnie po wyborach prezydenckich, to prawdopodobnie możemy domniemywać, że był cały czas na podsłuchupodkreślił Biernacki.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie