Polityka i społeczeństwo

Sztab Patryka Jakiego zdecydowanie przesadził. To największy skandal tej kampanii?

Wpadka kampanii Patryka Jakiego. Sztabowcy polityka okradają budżet Warszawy?
fot. flickr/Sejm RP

O tym, że komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji to organ powołany przede wszystkim po to, by kandydat PiS mógł budować swój wizerunek bezwzględnego szeryfa i na dramacie mieszkańców budować swoją popularność było w zasadzie wiadomo od samego początku jej funkcjonowania. Nikt chyba nie spodziewał się, że w finale kampanii temat ten zostanie skrajnie zmanipulowany, a sprawiedliwość, jaką dla tysięcy rodzin było odzyskanie prawowitej własności nieruchomości w Warszawie zostanie przedstawiona jako złodziejstwo, a należyci spadkobiercy zostaną nazwani mafią i przestępcami.

Ten skandaliczny pomysł uruchomił raport o skali reprywatyzacji w stolicy, jaki w poniedziałek przedstawił wiceminister sprawiedliwości i jednocześnie przewodniczący komisji. Raport skrajnie nieprofesjonalny, nierzetelny, żonglujący danymi i porównujący dane nieporównywalne. Zamiast obszernego raportu, z konkretnymi danymi (taki był zapowiadany) skończyło się na 19 slajdach, na których pokazano zmanipulowane dane, pokazujące że polityk Solidarnej Polski celowo i z pełną premedytacją nie rozróżnia złodziejstwa od sprawiedliwości, a decyzji zgodnych z prawem od tych będących skutkiem przestępstwa. Kwota 21 mld strat, które Jaki przeliczał na potencjalne żłobki, mosty, stacje metra czy stadiony piłkarskie to wartość wszystkich zwróconych nieruchomości, a przecież każdy o zdrowych zmysłach wie, że nie każdy zwrot prawowitym właścicielom był rzeczywistą “stratą” będącą skutkiem przestępstwa. Miażdżąca większość z nich (także z tych przez komisję weryfikacyjną przebadanych, czego Patryk Jaki nie mówi) to decyzje będące skutkiem wyroków sądowych, gdzie miasto nie miało możliwości ich nie dokonać.

Niestety, tak wykrzywiony obraz procesu reprywatyzacji został oczywiście powielony w kłamliwym materiale w Wiadomościach TVP, a wczoraj wieczorem został wykorzystany do kolejnego happeningu politycznego. Sztab Patryka Jakiego postanowił bowiem uruchomić akcję “Tu Był Dom”, w ramach której podświetlano na czerwono kamienice, których objęły decyzje zwrotowe.

W tłumaczenie wyborcom, o co konkretnie chodzi w akcji kandydata na prezydenta zaangażowali się szef sztabu wyborczego, europoseł Tomasz Poręba oraz oficjalny profil Prawa i Sprawiedliwości, którzy już ordynarnie manipulowali danymi, przedstawiając fałszywy obraz tego procederu, jednocześnie robiąc z prawowitych spadkobierców członków mafii reprywatyzacyjnej. Zwróciła na to uwagę dziennikarka Polsat News Dominika Długosz.

Istotą tej obrzydliwej manipulacji jest bowiem fakt, iż jak sam przyznał Patryk Jaki na swoich slajdach, komisja przeanalizowała ok. 3 tys. decyzji zwrotowych z przeszło 4 tys. wszystkich wydanych, jednak zakwestionowała jedynie kilkadziesiąt, co nie stanowi nawet 5% ze wszystkich decyzji ratusza.

Szokujące jest, że obóz Prawa i Sprawiedliwości, wiedząc że szanse na wygraną w stolicy są niewielkie, jest gotów posunąć się do szantażowania mieszkańców odcięciem od środków z budżetu (wczoraj) i do nazywania niemałej części z nich przestępcami. Zdecydowanie posuwają się zbyt daleko.

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie