Polityka i Społeczeństwo

Szokujący sondaż dotyczący pandemii COVID-19. To dlatego rząd zachowuje bierność?

Szpital tymczasowy
Flickr.com/PiS

Statystyki dotyczące zachorowań i zgonów na COVID-19 niepokoją, ale rząd postawił na bierność. Dlaczego? Pewnej odpowiedzi może udzielić ten sondaż.

Rząd Zjednoczonej Prawicy po raz kolejny pokazał kompletne nieprzygotowanie na nową falę pandemii koronawirusa. Zamiast wdrażać przygotowane zawczasu strategie, reaguje na bieżąco, a najczęściej ową reakcją jest… brak reakcji.

Rząd zachowuje się tak, jakby chciał po prostu przeczekać pandemię. Skąd taka bierna postawa? Odpowiedzi może udzielić sondaż Ipsos dla OKO.press. Okazuje się, że ankietowani niespecjalnie obwiniają rząd za przerażający przebieg epidemii w naszym kraju.

W sondażu zadano następujące pytanie: Od początku epidemii koronawirusa umarło na COVID-19 blisko 100 tys. osób. Kto za to odpowiada? Można było udzielić dwóch z pięciu odpowiedzi. Do wyboru był: rząd, ludzie, którzy się nie szczepią i nie noszą maseczek, nikt – taki jest efekt pandemii, nie można mieć zaufania do takich danych i nie wiem.

Okazuje się, że zaledwie 34 proc. badanych za zaistniałą sytuację obwinia rząd. Najwięcej, bo 39 proc. Polaków widzi winnych w ludziach, którzy nie noszą masek i się nie szczepią. 22 proc. w dużej liczbie zgonów widzi po prostu efekt pandemii, a aż 15 proc. nie ufa takim danym. Pozostałe 6 proc. nie ma na ten temat zdania.

PiS nie traci więc politycznie na pandemii tak, jak wydawałoby się, że powinien. Przypomnijmy sobie, że przedstawiciele obozu władzy ignorowali własne obostrzenia (otwarty cmentarz dla Jarosława Kaczyńskiego, narciarska afera Jadwigi Emilewicz), grali pandemią dla korzyści politycznych (słowa Morawieckiego o „wirusie w odwrocie” podczas kampanii prezydenckiej), podejmowali kuriozalne decyzje (nagłe zamknięcie cmentarzy). Były afery z respiratorami i maseczkami, były uśmiechy w stronę antyszczepionkowców, bierna postawa i brak pomysłu podczas kilku fal koronawirusa. Ale nic z tych rzeczy nie wpłynęło na postrzeganie partii rządzącej przez jej elektorat. Szczegółowe wyniki sondażu pokazują, że wśród wyborców PiS zaledwie 4 proc. (!) wskazuje jako winnych rząd.

Źródło: OKO.press

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie