Szokujące zachowanie turystów w Auschwitz. TO zdjęcie obiegło świat i wywołało burzę
dinosmichail/ Depositphotos
Do sieci trafiło szokujące zdjęcie turystów zwiedzających muzeum Auschwitz-Birkenau. Zadowolona kobieta pozuje na torowisku Judenrampe na tle głównej bramy obozu. Internauci są oburzeni, głos zabrało już samo muzeum.
Para turystów odwiedziła muzeum Auschwitz-Birkenau, ale najwyraźniej znalazła się tam przypadkiem. Zachowanie tych ludzi sugeruje, że nie mieli pojęcia, w jakim miejscu się znaleźli. Postanowili bowiem uwiecznić wizytę na fotografiach – uśmiechnięta kobieta usiadła sobie na torach Judenrampe i zapozowała do zdjęcia na tle bramy obozu.
Tę żenującą sesję zdjęciową uchwyciła inna turystka, która podzieliła się swoim oburzeniem na Twitterze.
– Dziś przeżyłam jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w życiu. Niestety wygląda na to, że nie wszyscy uznali to za równie przejmujące – napisała autorka zdjęcia, Maria.
„Co jest nie tak z ludźmi?”, „Szokujące, czy oni nie wiedzą, gdzie są?”, „Absolutnie obrzydliwe. Kiedy tam byłam, ludzie robili sobie selfie. Co za brak szacunku”, „Widziałam to samo, gdy zwiedzałam to miejsce. Żałuję, że nie zareagowałam” – to tylko kilka przykładów komentarzy, które pojawiły się pod postem. Na wpis zareagowało też samo Muzeum Auschwitz.
Pictures can hold immense emotional & documentation value for visitors. Images help us remember.
When coming to @AuschwitzMuseum visitors should bear in mind that they enter the authentic site of the former camp where over 1 million people were murdered. Respect their memory.
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) April 16, 2023
– Zdjęcia mogą mieć dla zwiedzających ogromną wartość emocjonalną i dokumentacyjną. Obrazy pomagają nam pamiętać. Odwiedzając Muzeum Auschwitz, zwiedzający powinni pamiętać, że wkraczają na autentyczny teren byłego obozu koncentracyjnego, w którym zamordowano ponad milion osób. Szanuj ich pamięć – napisali przedstawiciele muzeum.
Judenrampe to czyli torowisko między obozami Auschwitz i Birkenau, gdzie podczas wojny Niemcy kierowali transporty z późniejszymi ofiarami obozu. Miejsce zostało odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania w 2005 roku. Ekspozycja obejmuje część torów i centralną część rampy, na torach ustawiono dwa oryginalne bydlęce wagony kolejowe, którymi naziści transportowali ludzi do obozu.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau wpisany jest na listę dziedzictwa światowego UNESCO jako bezprecedensowy przykład okrucieństwa, terroru, ludobójstwa i Zagłady narodu żydowskiego.
Jedna odpowiedź na Szokujące zachowanie turystów w Auschwitz. TO zdjęcie obiegło świat i wywołało burzę
Po co tam poszli ? Bezrefleksyjnych ludzi sporo na świecie , ale koniecznie cieszyć się ze słonka w obozie zagłady ? Numer obozowy mojej mamy 64063 miała 13 lat .