Polityka i Społeczeństwo

Szok! Wydłuża się lista inwigilowanych Pegasusem, tych nazwisk nikt się nie spodziewał

podsłuch

Znamy dwie nowe ofiary inwigilacji Pegasusem. Są to lider AgroUnii Michał Kołodziejczak i współautor książki o Mariuszu Kamińskim Tomasz Szwejgiert. Informacje przekazało CitizenLab.

Pierwszymi znanymi ofiarami inwigilacji systemem Pegasus byli Roman Giertych, prokuratorka Ewa Wrzosek i senator PO Krzysztof Brejza. Teraz pojawiają się nowe nazwiska.

Potwierdzamy 2 nowe przypadki hakowania Pegasusem w Polsce. Michał Kołodziejczak zapoczątkował ruch, który groził odebraniem głosów partii rządzącej. Tomasz Szwejgiert pisał książkę o szefie polskich służb specjalnych – napisał na Twitterze John Scott-Railton z CitizenLab.

Telefon Kołodziejczaka, lidera AgroUnii, miał zostać zhakowany w maju 2019 roku. Jak zauważa agencja Associated Press, podsłuch mógł wiązać się z rosnącym poparciem dla jego ruchu. AgroUnia słynie z licznych protestów przeciw polityce rządu wobec rolników. Partia rządząca mogła obawiać się, że Kołodziejczak odbierze PiS wyborców ze wsi.

Z mojego telefonu przez kilka dni wyciekały dane z powodu zhakowania telefonu przez Pegasus. Tak w Polsce rząd PiS walczy z opozycją i innym zdaniem – skomentował Kołodziejczak na Twitterze. – Teraz już wiem, że PiS nie cofnie się przed niczym by zachować władze. To jest wojna polityczna – dodał w kolejnym wpisie.

Druga ofiara inwigilacji to Tomasz Szwejgiert, współautor (obok Jana Pińskiego) książki o Mariuszu Kamińskim. Jego urządzenia zostały zhakowane 21 razy w okresie od marca do czerwca 2019 roku – po tym, jak wysłał pytania do polskiego rządu dotyczące Kamińskiego.

W październiku 2020 roku CBA zatrzymało Szwejgierta w sprawie wystawiania fikcyjnych faktury VAT na ponad 5 mln zł. Trafił wtedy do aresztu, przekonywał, że jest niewinny.

W aferze inwigilacyjnej pojawiają się też inne nazwiska – „Gazeta Wyborcza” sugerowała, że za pomocą Pegasusa szpiegowano m.in. Adama Hofmana, Dawida Jackiewicza czy Bartłomieja Misiewicza. Politycy PiS bagatelizują sprawę, ale starają się zablokować powołanie sejmowej komisji śledczej. Wniosek o jej powstanie przygotował Paweł Kukiz w porozumieniu z wszystkimi partiami opozycyjnymi.

Czytaj również:

 O tej licytacji WOŚP już jest głośno. Kościelni hierarchowie będą oburzeni

Kolejny kraj szykuje się do wojny. Grozi nam regionalny konflikt zbrojny?

Sensacyjne doniesienia WHO o pandemii w Europie! Na taką informację wszyscy czekali

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie