Polityka i Społeczeństwo

Szok! Przyłębska nagrodzona za wyrok TK ws. aborcji. “Stoi na straży porządku prawnego Rzeczypospolitej”

Flickr.com/Senat RP

Prezes Trybunału Konstytucyjnego (TK) Julia Przyłębska dostała nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego. Za co? Odpowiedź mocno was zaskoczy. “W sposób szczególny pragniemy podkreślić znaczenie orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej” – czytamy bowiem w uzasadnieniu.

Przyłębska z nagrodą

Nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego przyznaje miesięcznik “Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”. Za rok 2020 dostała ją prezes TK Julia Przyłębska.

Jak podał portal niezalezna.pl, chodziło to, by docenić to, że “stoi ona na straży porządku prawnego Rzeczypospolitej”. – W sposób szczególny pragniemy podkreślić znaczenie orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej. Istnienie w polskim prawie zapisu pozwalającego uśmiercać nienarodzone dzieci z powodu choroby było powodem do wstydu – tłumaczyła red. Katarzyna Gójska, redaktor naczelna miesięcznika “Nowe Państwo”.

– W 2010 roku wyróżnieniem pośmiertnie został uhonorowany śp. Prezydent Lech Kaczyński. Zmarły tragicznie najwyższy urzędnik RP został doceniony za przywrócenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych (poprzez ustanowienie dedykowanego im święta państwowego) oraz wcześniejsze działania mające na celu odkłamanie najnowszej historii Polski – dodała.

Kontrowersyjny wyrok

Problem tkwi w tym, że wyrok TK wywołał w Polsce istną burzę. Został opublikowany jesienią 2020 r. i sprowokował tysiące Polek i Polaków do wyjścia na ulice. Protestowano przeciwko temu, by prawo do aborcji zostało u nas dodatkowo zaostrzone.

Ostatecznie dopiero 27 stycznia, czyli po ponad trzech miesiącach od ogłoszenia, wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Do teraz prawnicy spierają się, czy wyrok był słuszny.

– Wielu rzetelnych prawników przyznaje, że Trybunał nie mógł wydać innego orzeczenia. Niestety pojawia się też wiele nieuczciwych i pozamerytorycznych wypowiedzi. Zdumiewają i martwią słowa także niektórych posłów, którzy złożyli wniosek, że tego żałują albo wręcz oczekiwali, iż Trybunał w ogóle nie rozpozna wniosku, a ukształtuje stan prawny, zastępując ustawodawcę – broniła go Julia Przyłębska w rozmowie z “Gazetą Polską”.

Obecnie sprawa jest zamrożona. Rząd nie proceduje ustawy, która faktycznie zaostrzałaby prawo do aborcji. Niewykluczone, że temat jednak powróci…

Źródło: Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo, niezalezna.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie