Polityka i Społeczeństwo

Szef KPRM tłumaczy cięcia w resortach. Nie uwierzycie, jak zapewnią sobie większą ilość ekspertów

Fot. Flickr

Już w południe poznamy listę kilkunastu wiceministrów i sekretarzy stanu, których misja w rządzie Prawa i Sprawiedliwości zostanie zakończona. Ma to być odpowiedź na trwającą już od kilku tygodni zmasowaną krytykę wobec rządzących za niebywały rozrost administracji rządowej – przypomnijmy, nawet po zapowiadanym “odchudzeniu” gabinetu, Polska wciąż pozostanie jednym z liderów europejskich, jeśli chodzi o liczebność gabinetu Rady Ministrów.

Dziś o kwestii tej mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który był gościem Bogdana Rymanowskiego w “Jeden na Jeden” w TVN 24. Zapowiedział on na dziś konferencję premiera Morawieckiego, podczas której ogłosi on nazwiska zdymisjonowanych wiceministrów – według zapowiedzi ma ich być nawet kilkunastu. Co zaważyło na losie “wybrańców”? Pomóc miał tajemniczy algorytm, dzięki któremu premier miał możliwość względnie obiektywnego dokonania “odchudzenia” poszczególnych resortów. Szczegółów algorytmu oczywiście nie znamy, jednak w tej sprawie nasza redakcja zwróciła się do KPRM, i gdy tylko otrzymamy odpowiedź oczywiście ją opublikujemy. Póki co minister Dworczyk tak go opisuje:

– Na te decyzje o zmianach liczby wiceministrów miał m.in. wpływ pewien algorytm, model, który został stworzony, który brał pod uwagę, przy wyliczaniu liczby osób, które powinny być w kierownictwie każdego ministerstwa, który to model brał pod uwagę wysokość budżetu, liczbę zatrudnionych w danym ministerstwie osób oraz liczbę zadań – poinformował szef KPRM.

Bardziej kuriozalne było jednak stwierdzenie o powodach dokonania cięć w resortach, zupełnie innych, niż wizerunkowy kryzys rządzącego obozu. Zdaniem ministra Dworczyka, gabinet Mateusza Morawieckiego ma być teraz bardziej ekspercki, przechodząc z ilości w jakość.

– Premier wprowadza nowy model funkcjonowania rządu, nowy model zarządzania. Tak, jak mówił tydzień temu na konferencji, chodzi o to, aby rząd przekształcał się w kierunku eksperckim. Z tym związane są też zmiany, które wkrótce wszyscy poznają, które doprowadzą m.in. do tego że podsekretarze stanu z tego korpusu politycznego przejdą do służby cywilnej. Staną się ekspertami, część z nich pewnie odejdzie sama z siebie, bo z tym wiążą się określone konsekwencje, brak możliwości uczestniczenia w partii politycznych, brak sprawowania mandatów etc. – powiedział polityk PiS.

Słownik PWN definiuje słowo “ekspert” jako specjalistę powołanego do wydania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, lub jako osobę uznawaną za autorytet w jakiejś dziedzinie. Dla ministra Dworczyka, ekspertem jest natomiast dobrany z politycznego klucza wiceminister, który w wyniku decyzji politycznej zostanie przesunięty z korpusu politycznego do korpusu służby cywilnej. Tej samej służby cywilnej, którą PiS na samym początku swoich rządów zdewastował, wprowadzając w miejsce konkursów na najwyższe stanowiska powołanie według uznania polityków.

Próba wmówienia dziś Polakom, że wiceministrowie i sekretarze stanu, dobierani najczęściej z politycznego klucza staną się nagle ekspertami tylko dlatego, że zostali wcieleni do korpusu służby cywilnej, której “eksperckość” właśnie PiS w dużej mierze zniszczył, jest niczym innym jak próbą sprzedania taniego kłamstwa ciemnemu ludowi.

Powiedzieć trzeba głośno, że przedstawienie jakie będzie miało miejsce w południe w żaden sposób nie wpłynie na to, że rząd Morawieckiego stanie się bardziej ekspercki. Nie wpłynie ono też na zmniejszenie wydatków na wynagrodzenia tychże urzędników – niektórzy po przesunięciu do służby cywilnej zarobią nawet więcej.

Źródło: 300polityka.pl

Fot. KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie