Polityka i Społeczeństwo

Szczerski doczeka się nowej fuchy? Zapewni mu ją Andrzej Duda

Screen / prezydent.pl

W Pałacu Prezydenckim powstanie Biuro Polityki Międzynarodowej. Ma być organem do wspierania działalności międzynarodowej prezydenta. Na jego czele stanie ponoć prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski pomoże Dudzie w polityce zagranicznej?

Biuro powstaje z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP – wyjaśnił już Szczerski. On sam pełnił wcześniej funkcję szefa gabinetu prezydenta, a początkiem roku został powołany na stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

Szefowanie nowemu organowi byłoby ponoć spełnieniem marzeń prezydenckiego urzędnika. W 2019 roku mówiło się o nim, że zostanie zastępcą sekretarza generalnego NATO. Nie udało się. Potem miał być komisarzem unijnym ds. obrony i bezpieczeństwa, ale i ten projekt upadł. Możliwe, że teraz dostanie nagrodę pocieszenia.

Prezydent powoła też Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, “czyli kolegialny organ doradczy prezydenta, który będzie funkcjonował przy Biurze Polityki Międzynarodowej”. To ma być organem ponadpartyjnym, który będzie skupiał ekspertów, a nie polityków.

Konflikt z resortem spraw zagranicznych?

Czy powołanie nowych organów nie sprawi, że Pałac Prezydencki znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ministerstwem Spraw Zagranicznych? Ponoć nie i Biuro będzie tylko współpracowało z resortem, a nie próbowało wchodzić w jego kompetencje. Jak zaznaczył Szczerski, Biuro zostanie “wzmocnione przez pracowników delegowanych z MSZ“.

Specjalni przedstawiciele prezydenta, to będą osoby wyposażone przez prezydenta w pełnomocnictwa w związku ze specjalną misją, która może wiązać się z wyjazdem zagranicznym, na przykład w sytuacji takiej, jak obecna, dotycząca Polaków na Białorusi – dodał Szczerski.

Czym dokładnie będzie się zajmowało Biuro? W ramach jego struktur powstanie m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza, który ma pracować w sprawach dot. Inicjatywy Trójmorza. Do tego dojdzie zespół polityczny, który będzie koordynował komunikację publiczną, kontakty między instytucjami.

Źródło: polsatnews.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie