Polityka i Społeczeństwo

Szczepionka na COVID-19 może nigdy nie powstać. Co wtedy?

– Nie możemy z całą pewnością zakładać, że szczepionka w ogóle się pojawi. A nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo czy przejdzie wszystkie testy skuteczności i bezpieczeństwa – mówi doktor David Nabarro profesor globalnego zdrowia w Imperial College London.

Cały świat od początku roku walczy z epidemią koronawirusa. Lekarze, pielęgniarki i wszelkie służby, prywatne firmy i wolontariusze w pocie czoła pomagają chorym, zakażonym czy samotnym osobom, których nie oszczędza nowa rzeczywistość. W tym samym czasie, w największych światowych laboratoriach naukowcy poszukują skutecznej szczepionki, która pozwoliłaby nam wrócić do życia, sprzed czasów koronawirusa.

Laboratoria w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii już przystąpiły do testów szczepionek z udziałem ochotników. Co więcej, według ich przekazu tempo prac jest rekordowe i wcześniej niespotykane. To musi cieszyć, jednak naukowcy nie ukrywają: Być może nigdy nie osiągną efektu, który uwolni świat od koronawirusa.

– Nie możemy z całą pewnością zakładać, że szczepionka w ogóle się pojawi. A nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo czy przejdzie wszystkie testy skuteczności i bezpieczeństwa – mówi w rozmowie z CNN dr. David Nabarro, profesor globalnego zdrowia w Imperial College London, który pełni również funkcję specjalnego wysłannika ds. COVID-19 przy Światowej Organizacji Zdrowia. Co wtedy?

Po pierwsze będziemy musieli przyzwyczaić się na dobre do noszenia maseczek i utrzymaniu dystansu. Tak jak naturalnym jest fakt, że wychodząc z domu zakładamy buty, tak naturalnym będzie zakrycie twarzy. Po drugie: Naukowcy nie wykluczają, że każdej jesieni i zimy będziemy musieli być przyzwyczajeni do regularnych wybuchów epidemii. Trzecią, lepszą informacją jest możliwość wynalezienia leków na COVID-19, które złagodzą objawy. Jako przykład doktor Nabarro podaje wirus HIV, który jeszcze w latach 80-tych oznaczał niemal pewną śmierć, dziś osoby z tym wirusem mogą normalnie funkcjonować.

Źródło: portal.abczdrowie.pl, zdjęcie: People Image Studio/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie