Polityka i Społeczeństwo

Szanse na odwołanie Elżbiety Witek rosną. Opozycja ma tajny plan!

Po sejmowym skandalu, marszałek Sejmu Elżbieta Witek znalazła się na celowniku całej opozycji. Do rozmów o jej odwołaniu dołącza Konfederacja.

Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek o odroczenie obrad Sejmu do 2 września. Wniosek został przegłosowany przez opozycję, ale potem doszło do skandalicznej sytuacji. Wynik głosowania nie przypadł do gustu obozowi rządzącemu, więc marszałek Sejmu Elżbieta Witek na wniosek posłów zarządziła reasumpcję.  Dodała, że swoją decyzję konsultowała z pięcioma prawnikami.

Partia władzy łamiąc wszystkie zasady parlamentaryzmu w ponownym głosowaniu odrzuciła wniosek lidera PSL. Elżbiecie Witek może grozić odpowiedzialność karna.

Opozycja układa plan

Po tym skandalu marszałek Sejmu znalazła się na celowniku całej opozycji, która zapowiedziała złożenie wspólnego wniosku o jej odwołanie Wygląda na to, że po sondażowych spadkach do posłów Konfederacji w końcu dociera, że bardziej im się będzie opłacała taktyczna współpraca z innymi klubami opozycyjnymi. Konfederaci dołączą do rozmów o budowie konstrukcji sejmowej pozwalającej pozbawić Elżbietę Witek sprawowanej funkcji. Także Jarosław Gowin chce się dosiąść do stołu.

Opozycja układa plan odwołania marszałek. Kluczowe rozmowy są zaplanowane na wtorek. – Mamy bardzo duże szanse wygrać głosowanie – mówi w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” jeden z posłów opozycji. Szczegóły planu są objęte ścisłą tajemnicą. Embargo informacyjne zostało nałożone po rozmowach w gronie liderów i po konsultacjach z Donaldem Tuskiem.

Kandydatka

Opozycja składając wniosek o odwołanie Elżbiety Witek musi wskazać kandydatkę lub kandydata do objęcia marszałkowskiego fotela.  Jak mówią “Wyborczej” politycy Koalicji Obywatelskiej, naturalną kandydatką na następczynię Witek jest wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Ale zapowiadają, że nie będą się przy tej kandydaturze upierali. Małgorzata Kidawa-Błońska sprawowała już tę funkcję od 25 czerwca 2015 r. do 11 listopada 2015 r.

Źródło: Wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie