Polityka i społeczeństwo

Szalony pomysł Macierewicza. Czy Patryk Jaki zechce z niego skorzystać?

To fakt, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz został skutecznie odsunięty od ośrodka władzy. W polityce nie ma sentymentów, choć Macierewicz w znacznym stopniu pomógł Prawu i Sprawiedliwości w odzyskaniu władzy po katastrofie smoleńskiej, przestał być mu potrzebny, od kiedy zaczął przysparzać więcej kłopotów niż korzyści. Ostatnio jednak, w felietonie “Głos Polski” na antenie TV Trwam dał o sobie przypomnieć, w znany sobie szalony sposób.

Antoni Macierewicz, chce zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Stwierdził, że w jego miejscu powinna powstać się Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski. Polityk PiS tym samym upiekłby dwie pieczenie na jednym ogniu, z jednej strony zburzenie pałacu byłoby zerwaniem z socjalistyczną przeszłością, a kolumna byłaby podkreśleniem wagi kultu maryjnego w Polsce. Jak powiedział: “W centrum Polski symbolem Warszawy, bohaterskiej stolicy, która zatrzymała bolszewików i uratowała Europę przed zagładą, stoi symbol sowieckiej władzy – Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Tam powinna stać Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski“.

Były szef MON podkreślił, że szczególny charakter opieki Marii nad Polską najbardziej był “widoczny i uzewnętrzniony w 1920 r. w Cudzie nad Wisłą […] To wydarzenie sprawiło, że papież Pius XI potwierdził fakt, iż Maryja jest królową Polski i uczynił ten dzień świętem religijnym w państwie polskim, a Maryję uznał za królową Polski“.

Z tego też powodu Bogurodzica ma otrzymać votum w postaci figury Hetmanki Polski. Z królowej do podrzędnej jej hetmanki – pięknej degradacji dokonuje tu Macierewicz. Czyżby opus vitae byłego szefa MON miałoby być odbiciem historii jego osobistego poniżenia przez prezesa PiS?

Jednak to nie od Macierewicza będzie zależało, czy na warszawskim Śródmieściu stanie kolumna. Wobec tej szalonej propozycji dziennikarze Fakt24 poprosili o komentarz głównych kandydatów na prezydenta stolicy. Rafał Trzaskowski z PO, rewelację skomentował krótko, nie dowierzając: “A to nie jest fake news?”. Macierewicz nie może też liczyć na więcej zrozumienia po prawej stronie, Patryk Jaki odparł zdecydowanie: “Nic z tego! – Nie będę popierał tego pomysłu. Mam swój pomysł”.

Tajemniczy Patryk Jaki ma więc pomysł! Jaki? Na razie się nie dowiemy, teraz musi pozostać on dla nas słodką tajemnicą. Możemy jednak spekulować. Czyżby do łask powracał zeszłoroczny pomysł Jana Pietrzaka na budowę 200 metrowego łuku triumfalnego pośrodku nurtu Wisły? Istotnie, ten stary pomysł jest godny rozważenia, wyklucza on wszak konflikty związane z ewentualnym przyznaniem gruntów pod budowę pomnika, wg Pietrzaka budowa na rzece leży w gestii pisowskiego ministra sprawiedliwości. Być może Patryk Jaki ma na myśli projekt zaproponowany przez Andrzeja Milewskiego?

Antoni Macierewicz wszedł w fazę agonalnych podrygów jego obecności w polityce. Kiedy “odsunięcie w kąt” ma miejsce poza kampanią, widocznie sprawia mu niemały problem. Były szef MON ma jednak przy sobie rzeszę oddanych zwolenników. Być może nadejdzie czas, gdy PiS, poturbowany spadkami sondażowymi sięgnie jeszcze po ten wierny elektorat.

Źródło: Fakt

fot.Grand Warszawa/ Shutterstock

POLUB NAS NA FACEBOOKU

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie