Polityka i Społeczeństwo

Sytuacja staje się coraz bardziej poważna. Financial Times w czarnych barwach prognozuje przyszłość Polski w UE

Shutterstock

“Financial Times” apeluje o nałożenie na Polskę kar za nierespektowanie unijnego prawa – Polska powinna przygotować się na opuszczenie UE – pisze dziennik.

Według orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Polska naruszyła unijne prawo, nie zapewniając niezależności Izby Dyscyplinarnej SN. Mówiąc w telegraficznym skrócie, Izba powinna przestać działać, a jej orzeczenia nie mają żadnej mocy. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, stwierdziła w swoim oświadczeniu, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna i będzie nadal orzekała. Z kolei upolityczniony Trybunał Konstytucyjny po rozpatrzeniu zapytania Izby Dyscyplinarnej orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

Brytyjski dziennik “Financial Times” poświęcił tym wydarzeniom swój komentarz redakcyjny. Przypomina w nim, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gospodarka przeżyła rozkwit, a obywatele cieszyli się możliwościami o jakich poprzednie pokolenia mogły tylko pomarzyć.

Swoim wyrokiem polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prymat prawa unijnego nad prawem krajowym, stanowiący fundament prawny, który spaja Unię Europejską – cytuje fragment TVN24.pl

Po tym, co odbyło się w Polsce, Komisja Europejska (KE) “nie ma innego wyjścia jak wszcząć postępowanie przeciwko Polsce za jej nieposłuszeństwo”. Według dziennika, KE powinna wystąpić do sądu o nałożenie kar na Polskę. Powinien być także uruchomiony mechanizm pozwalający na wstrzymanie wypłaty unijnych funduszy krajom, które nie przestrzegają praworządności.

Jeśli polskiemu rządowi nie podobają się obowiązki wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, powinien przygotować się do jej opuszczenia – pisze “Financial Times”.

Tak mocne słowa o opuszczeniu Unii Europejskiej w ostatnim czasie kierował pod adresem rządu Viktora Orbana premier Holandii Mark Rutte. To była jego odpowiedź na homofobiczną ustawę przyjętą przez rząd w Budapeszcie.

Źródło – TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie