Po godzinach

Święto Dziękczynienia, czyli nie tylko indyk i placek dyniowy

Dziś Amerykanie obchodzą Dzień Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Day. Stanowi on pamiątkę udanego osiedlenia się w Kolonii Plymouth osadników z Wielkiej Brytanii. Jest to jedno z najważniejszych świat w amerykańskim kalendarzu, stanowiące jednocześnie oficjalne rozpoczęcie sezonu świątecznego kończącego się w okolicach nowego roku.

Dzień Dziękczynienia jest świętem ruchomym i obchodzony jest przez Amerykanów zawsze w czwarty czwartek listopada. Tradycją w ten dzień jest rodzinna kolacja, na której głównym daniem jest pieczony indyk, wypełniony specjalnym farszem z chleba, selera naciowego, masła i całej masy przypraw. Na stół trafiają także słodkie ziemniaki, różnego rodzaju ciasta, w tym ciasto z dyni i obowiązkowo sos żurawinowy. W ciągu dnia odbywają się uroczyste msze, a także okolicznościowe parady, mecze, występy.

Tradycja Dnia Dziękczynienia sięga początków XVII wieku i ma związek z dotarciem brytyjskich osadników do wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Osadnicy, którzy płynęli na statku Mayflower, stanowili odłam Purytanów i uciekali z Wielkiej Brytanii przed prześladowaniami religijnymi. W 1621 r. wraz ze rdzenną ludnością indiańską wyprawili święto, które miało być aktem dziękczynienia za obfite plony. Świętem narodowym ogłosił je w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln.

fot. Shutterstock

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie