Polityka i Społeczeństwo

Świat się odmraża, WHO reaguje i ostrzega polityków: Należy zachować szczególną ostrożność

W środę odbył się internetowy briefing Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Mike Ryan, ekspert zajmujący się pandemią wyraźnie chłodził zapędy polityków, chcących niemal z dnia na dzień przywrócić ład i porządek, który znamy sprzed epidemii.

– Nie możemy z całą pewnością zakładać, że szczepionka w ogóle się pojawi. A nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo czy przejdzie wszystkie testy skuteczności i bezpieczeństwa – mówił przed kilkoma dniami doktor David Nabarro, profesor globalnego zdrowia w Imperial College London. Teraz słowa Brytyjczyka potwierdził środowy briefing WHO.

Mike Ryan, ekspert zajmujący się pandemią stwierdził na nim, że trwają prace nad ponad 100 rodzajami szczepionek co COVID-19 (kilka z nich jest na etapie badań klinicznych), jednak trudno przewidzieć, jak dalej potoczy się pandemia. – Myślę, że ważne jest, abyśmy byli realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie – powiedział naukowiec.

Niestety, w kolejnych słowach naukowca trudno było doszukiwać się pozytywnego przesłania czy pokrzepienia. Ryan nie owijał w bawełnę. – Ważne jest, żebyśmy jasno zdali sobie sprawę, że koronarwirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach, który nigdy już nie zniknie – powiedział.

Mówi się, że konferencja WHO była odpowiedzią organizacji na naciski europejskich i światowych przywódców, chcących – dla ratowania gospodarki – otworzyć granice – w tym ruch lotniczy. Eksperci zdrowia publicznego chłodzą te zapędy, uważając, że należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć nowych ognisk zachorowań.

Źródło: WP. PL, zdjęcie: Viacheslav Lopatin/ Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie