Gospodarka

Sukces opozycji. Duda forsuje jej pomysł na pomoc przedsiębiorcom

Flickr.com/Platforma Obywatelska
Andrzej Duda staje w opozycji do PiS? W sobotę, po dyskusjach m.in.z premierem, minister rozwoju oraz prezeskami ZUS i BGK,  zaproponował zmianę w rządowym programie dot. walki z kryzysem. Głowa państwa chce nie odroczenie, ale zawieszenie płatności składek ZUS na okres trzech miesięcy dla części mikroprzedsiębiorców. To pomysł, o którym mówią eksperci i m.in. politycy PO.

Posłowie opozycji już nieraz w sejmowych kuluarach wspominali mediom o tym, że nierzadko rząd podbiera ich dobre pomysły i potem “sprzedaje” opinii publicznej jako swoje.

Teraz taką strategię obrał chyba prezydent.

PiS chce pomóc tak, by nie pomóc?

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu rząd przedstawił swoją tarczę antykryzysową. Problem polega na tym, że osłona jest dziurawa. Może i uchroni nas przed pierwszym ciosem przeciwnika, ale po drugim rozpadnie się na kawałki.

Kontrowersje dot. w szczególności zapisów, które zakładają możliwość odroczenia płatności składek ZUS przez mikroprzedsiębiorców na okres trzech miesięcy. Co jednak z tego, że ci nie będą musieli płacić ich teraz, skoro w ZUS-ie narośnie im dług, który i tak należy spłacić.

Teraz Duda w trakcie konferencji prasowej zauważył, że pomysł rządu nie jest satysfakcjonujący.

Duda: Nie odroczenie, a umorzenie

Słuchając głosu przedsiębiorców, prezydent zaproponował zmiany w ustawie. Ma się w niej znaleźć zapis nie o odroczeniu, ale o całkowitym anulowaniu płatności składek przez trzy miesiące. – Ja uznałem, że wprowadzenie trwałego zwolnienia, takiego, że przez trzy miesiące będzie można nie płacić składek na ZUS, i nie będzie trzeba później tych składek płacić, musi być do ustawy wpisane, żeby była gwarancja, że ten koszt nie będzie później obciążał samozatrudnionego czy mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób – uważa prezydent.

Kto nie musiałby płacić składek ZUS?

Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące będą mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku. Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia – mówiła głowa państwa.

Pomysł opozycji

Brzmi pięknie, ale warto pamiętać o tym, że to nie oryginalny pomysł Dudy. Wcześniej coś takiego postulowała opozycja, a nawet eksperci niedawno jeszcze kojarzeni z polityką, np. Ryszard Petru, który mówił o nim w Radiu Zet.

Duda robi więc co może, by nadal walczyć o głosy także wyborców opozycji. Szkoda, że posuwa się w tym do tak tanich chwytów. Pozostaje jednak pytanie, czy rząd posłucha “jego” rady i faktycznie wprowadzi korektę obranego kursu. Słuchając ostatniego wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim w RMF FM można odnieść wrażenie, że przedsiębiorcy nie są – delikatnie mówiąc – oczkiem w głowie rządzących.

Źródło: Wprost, Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie