Polityka i Społeczeństwo

Strażnik konstytucji? Nie. Prezydent niezależny? Też nie. Polacy krytyczni wobec Andrzeja Dudy [SONDAŻ]

Andrzej Duda na wiecu wyborczym

Przed drugą turą wyborów prezydenckich Polaków zapytano o stosunek prezydenta do konstytucji, niezależność kandydatów oraz o to, jaka czeka nas przyszłość w Unii Europejskiej pod przewodnictwem każdego z nich. Wyniki badań nie są korzystne dla Andrzeja Dudy.

Z serii sondaży, które pracownia Kantar przeprowadziła dla TVN i TVN24 wynika, że Polacy obawiają się, iż reelekcja Andrzeja Dudy może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Ponadto wyborcy uważają, że Duda nie jest prezydentem niezależnym oraz że nie był prawdziwym strażnikiem konstytucji. Ale po kolei.

Duda strażnikiem Konstytucji?

Prezydenta (ogólnie, nie Andrzeja Dudę) nazywa się „strażnikiem konstytucji. W słowach przysięgi osoba wybrana na głowę państwa oświadcza, że „dochowa wierności postanowieniom Konstytucji”. Czy Andrzej Duda w czasie swojej kadencji chronił ustawę zasadniczą przed łamaniem? Zdaniem większości ankietowanych urzędujący prezydent nie podołał temu zadaniu.

W sondażu pracowni Kantar dla „Faktów” TVN aż 52 procent badanych odparło, że Duda nie chronił Konstytucji. 37 procent jest odmiennego zdania, a pozostałe 11 procent nie ma na ten temat opinii.

Źródło: Screen/ TVN24

Kto będzie niezależnym prezydentem?

Niezależność kandydatów jest jednym z najczęściej poruszanych tematów. Obóz Dudy wciąż stara się podkreślać, że Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, ale nie ma co ukrywać – to Duda ma dziś opinię polityka całkowicie zależnego od swojego zaplecza politycznego, a szczególnie od jednej osoby – prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Sondaż Kantara dla „Faktów” pokazuje, że zdaniem Polaków to Rafał Trzaskowski będzie niezależnym prezydentem. Taką opinię wyraziło 45 procent ankietowanych. Zdaniem 34 procent to Duda będzie bardziej niezależny.

Źródło: Screen/TVN24

Duda prowadzi do polexitu?

Polacy zostali zapytani, jak prezydentura Dudy i Trzaskowskiego wpłynie na przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Czy wybór jednego z nich może grozić wyjściem naszego kraju ze wspólnoty? Okazuje się, że zdaniem wielu Polaków takie ryzyko niesie reelekcja Dudy. 34 procent badanych uważa, że prezydentura Dudy może doprowadzić do polexitu. Tylko 11 procent widzi prawdopodobieństwo takiego scenariusza w przypadku wygranej Rafała Trzaskowskiego. Zdaniem 23 procent ankietowanych ryzyko polexitu jest podobne w przypadku obu kandydatów, a 16 procent twierdzi, że polska pozostanie w Unii niezależnie od wyboru.

Źródło: Screen/ TVN24

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie