Po godzinach

Strach przed kolejną falą zachorowań. Polacy obawiają się jesiennej “superinfekcji”

Koronawirus
Shutterstock

Co dalej z pandemią COVID-19? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Jak pokazuje badanie Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat, wielu ekspertów twierdzi, że na przełomie października i listopada może dojść do wystąpienia dwóch epidemii – koronawirusa i grypy sezonowej. Większość Polaków podziela te obawy.

Polacy boją się tego, co wydarzy się jesienią

Jak wynika z sondażu, jaki przeprowadził BioStat i portal wp.pl, ponad 60 proc. Polaków obawia się zbliżającego się jesienno-zimowego “sezonu grypowego”.

Wyraźnie częściej obawy deklarują kobiety – 67,1 proc., z czego 29,7 proc. odpowiedziało “zdecydowanie tak”.

W czasie sondażu Polacy byli też pytani o tzw. “superinfekcję”, czyli połączenie grypy z COVID-19. Okazuje się jednak, że boją się superinfekcji mniej niż sezonowej grypy. Jedynie 52 proc. badanych twierdzi, że boi się tego strasznego miksu wirusów.

– Jeśli w organizmie napotkają się dwa patogeny, zwłaszcza grypy i koronawirusa, to objawy i przebieg choroby mogą mieć zdecydowanie cięższy charakter, niż mogliśmy obserwować dotychczas – ostrzega na wp.pl dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co ze szczepieniami?

Jak wynika z sondażu WP i BioStatu, przeciwko grypie kiedykolwiek w przeszłości zaczepiło się tylko 4 na 10 Polaków. W tym roku będzie chyba lepiej, bowiem zaszczepić chce się co trzeci uczestnik sondażu. Znacznie więcej Polaków deklaruje chęć szczepienia przeciwko COVID-19 – według badania to 51,6 procent naszych rodaków. Jednak niepokoi, że 48,4 procent ankietowanych nie wyraża takiej chęci.

abc zdrowie.pl

Szczepionka przeciwko grupie nie jest cudem wakcynologii, jednak daje ok. 70 proc. ochrony przed zakażeniem. Zważywszy na sytuację pandemiczną i ryzyko powikłań, to już jest dużo – tłumaczy dr Dzieciątkowski. – Szczepienie przeciwko grypie nie uratuje nas przed koronawirusem, ale może oszczędzić niepotrzebnego stresu przy stawianiu diagnozy oraz zmniejszyć ryzyko ciężkich powikłań. Więc radzę każdemu zaszczepić się przeciwko grypie w najbliższym czasie – dodał.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie