Polityka i Społeczeństwo

Stany obrywają, uaktywnił się więc Trump. I jak zwykle skomentował sytuację USA po swojemu

Fot. Shutterstock

Były prezydent USA Donald Trump wraca na nagłówki portali internetowych. Ostro atakuje politykę Joe Bidena dot. Afganistanu. Jego zdaniem USA nigdy nie zostały tak upokorzone, jak ma to miejsce obecnie.

Trump krytykuje swojego następcę

– Przez wszystkie lata, nasz kraj nie został tak upokorzony.

Nie wiem, czy nazwać to porażką militarną, czy porażką psychologiczną, nigdy nie było dotąd tego, co się zdarzyło [w Afganistanie] – powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News.

On sam zawarł z talibami umowę w lutym 2020 r. W tej wyznaczono datę wycofania wojsk USA z Afganistanu do maja 2021 r. To wypominają Trumpowi jest krytycy. Tyle że nie dodają, że zawarte w niej zapisy stanowiły, że talibowie nie mogą kontynuować walk.

Były prezydent dodał, że wielokrotnie rozmawiał z przywódcą talibów mułłą Baradarem i ostrzegał go, że jeśli jego ludzie zaatakuje Amerykanów, gorzko tego pożałują.

Oczywiście, że trzeba było się spotkać z talibami, z nimi trzeba było negocjować (…) mieliśmy świetną umowę – twierdzi Trump. Dodał, że talibowie są “dobrymi wojownikami, którzy walczą od ponad tysiąca lat”. Skrytykował też niedawne jeszcze władze Afganistanu, które zbyt łatwo oddały kraj fundamentalistom.

Chiny się cieszą

Trump dodał, że chaotyczne wyjście USA z Afganistanu “będzie miało wpływ na relacje Ameryki na przestrzeni dekad”. Ma rację. Z pewnością to mocny cios wizerunkowy wymierzony w USA, który może sprawić, że sojusznicy Wujka Sama nie będą już z taką lekkością opierać się na mocarstwie.

– Kiedy Chiny oglądają to, są takie szczęśliwe i śmieją się z nas (…) – powiedział Trump.

W tle trwa bowiem niemal zimnowojenne rywalizacja na linii Chiny-USA. Państwo Środka zyskuje, gdy Ameryka traci. A w ostatnich dniach Waszyngton mocno oberwał.

Źródło: Fox News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie