Polityka i Społeczeństwo

Stanowisko Episkopatu ws. szczepionek bezlitośnie wypunktowane przez naukowców. “Zaszczepienie jest świadectwem troski”

Naukowcy i eksperci stanowczo zareagowali na stanowisko Episkopatu ws. szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. – Zaszczepienie – jakąkolwiek szczepionką przeciw Covid-19 – jest najlepszym świadectwem tej troski – napisali naukowcy w oświadczeniu.

“Sprzeciw moralny”

Biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, opublikował w tym tygodniu stanowisko w sprawie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Zdaniem Zespołu, korzystanie z tych preparatów budzi „poważny sprzeciw moralny”, ponieważ w ich produkcji wykorzystuje się linie komórkowe stworzone na bazie komórek pobranych od abortowanych płodów. W związku z tym zarekomendowano, by wierni nie korzystali z tych szczpionek, jeżeli mają do wyboru inne preparaty.

Stanowisko wywołało ogromną burzę. Nie da się ukryć, że i jego forma, i czas publikacji jest fatalny. Cały kraj walczy o powrót do normalności, a jedyną drogą do tego są masowe szczepienia. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele osób – szczególnie starszych – zrezygnuje teraz ze szczepienia. Episkopat bowiem, zamiast skupić się na zachęcaniu do ratowania ludzkiego życia poprzez szczepienia, znów poszedł drogą moralizowania i uderzenia w ludzkie sumienia. W tym przypadku zresztą bezpodstawnie, o czym przypominają naukowcy z inicjatywy Nauka Przeciw Pandemii.

Eksperci wyjaśniają Episkopat

By wyprodukować szczepionki przeciw Covid-19 w oparciu o technologię wektorową, nie trzeba było przeprowadzać żadnej aborcji, nie ucierpiała żadna istota ludzka – podkreślają eksperci w piśmie przesłanym do PAP. Szczepionki nie zawierają komórek abortowanych płodów, to miejska legenda. W przypadku szczepionki AstryZeneki w latach 70 wyizolowano komórki płodu po aborcji, które potem zostały laboratoryjnie powielane. Podsumowując, nikt nie dokonuje masowych aborcji po to, by tworzyć teraz szczepionki.

Celem przeprowadzonych aborcji nie było pozyskanie linii komórkowych. Zabiegi nie zostały przeprowadzone celowo i w żaden sposób pobranie nie wpłynęło na decyzję o przeprowadzeniu aborcji. Komórki z tkanek pobrano przy okazji, w celach badawczych. Uzyskane komórki udało się hodować, więc je zachowano. W podobny sposób pozyskuje się komórki do badań od osób dorosłych, zarówno za życia, jak i po śmierci – wyjaśniają eksperci.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie