Polityka i Społeczeństwo

Stan wyjątkowy potrwa dłużej? Mocny komentarz Donalda Tuska

Mocne słowa Donalda Tuska. PiS partią anty-niepodległościową?
fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

Rząd chce, aby stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią został przedłużony na kolejne 60 dni. Skomentował to lider PO i były premier Donald Tusk.

Tusk mówi o stanie wyjątkowym

Krok po kroku stajemy się państwem permanentnego stanu wyjątkowego. Marzenie Kaczyńskiego od zawsze – napisał na Twitterze Donald Tusk po tym, jak rzecznik rządu przekazał mediom, że Rada Ministrów zwróciła się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni.

Przypomnijmy, że podczas konferencji rzecznik rządu podkreślał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. – Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok 10 tys. osób. Codziennie setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę – mówił Piotr Müller.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego twierdzi, prezydent może wygłosić swoje stanowisko w tej sprawie jeszcze dziś, czyli we wtorek. Oficjalne wystąpienie Andrzeja Dudy zaplanowane jest na godzinę 18:00.

Konstytucja RP stanowi, że w sytuacjach szczególnego zagrożenia, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny. Stan wyjątkowy nie może być jednak dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.

O co chodzi PiS-owi?

Krytycy rządu twierdzą, że w całej sprawie chodzi głównie o przykrycie ostatniej afery dot. ulokowania w spółkach Skarbu Państwa ludzi z obozu rządzącego. Do tego PiS może chcieć przestraszyć Polaków i tak wzmocnić swoją pozycję.

Jaka jest prawda? Trudno orzec, bowiem na tereny przygraniczne nie są dopuszczani żadni dziennikarze (nawet akredytowani).

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie