Polityka i Społeczeństwo

Stan wyjątkowy? Ekspert ma wątpliwości, co do intencji rządu PiS. “Zbyt ostry środek”

Sztandarowy projekt Kamińskiego trafi do kosza? Zagraża nawet premierowi Morawieckiemu
fot. flickr/KPRM

Wczoraj premier poinformował o złożeniu wniosku do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ruch rządu ocenił prof. Marcin Matczak.

Na wczorajszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o złożeniu na biurko prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego, który ma to związek z kryzysem migracyjnym. Objęty ma nim być pas przygraniczny w części województwa lubelskiego oraz części województwa podlaskiego.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać 30 dni. Pomysłodawcą wniosku jest resort spraw wewnętrznych.

– Dzięki temu będziemy mogli lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy i po prostu zapobiegać tym agresywnym działaniom, prowokacjom, które są cały czas prowadzone i nasilane ze strony reżimu Łukaszenki – mówił Mateusz Morawiecki.

Do słów szefa rządu odniósł się w radiu TOK FM prof. Marcin Matczak. W jego ocenie te argumenty nie usprawiedliwiają wprowadzenia stanu wyjątkowego. – Samo powiedzenie, że “będziemy mogli lepiej coś zrobić”, nie wystarczy jako uzasadnienie. Gdyby ograniczyć wszystkie nasze prawa wolności i pozamykać nas w  domach, to na pewno łatwiej by się rządziło – mówił na antenie radia.

Według specjalisty od prawa “to zbyt ostry środek na sytuację, którą mamy”. – W wypowiedziach nie usłyszałem, dlaczego w miesiącach pandemii zwykłe środki wystarczały, nie trzeba było wprowadzać stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej. A tu nagle z powodu sytuacji na granicy trzeba. Ja nie mówię, że nie trzeba, ale jako obywatel chciałbym usłyszeć, dlaczego zwykłe środki nie wystarczyłyby – powiedział.

Jak tłumaczył, “stan wyjątkowy to nie przelewki”. – Konstytucja mówi, że traktuje się go jako ostatnią deskę ratunku, jeżeli inne środki konstytucyjne nie wystarczają – podkreślił. Zwrócił także uwagę, że władza będzie mogła odcinać aktywistów od terenu na którym obowiązuje stan wyjątkowy.

– Powstaje pytanie, czy ten stan wyjątkowy jest skierowany przeciwko wrogom RP, którzy są na zewnątrz, czy też jest skierowany wobec swoich własnych obywateli, którzy mają odruchy prohumanitarne – stwierdził.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie