Polityka i Społeczeństwo

Stało się! Poważne zmiany w 500 plus, nie wszyscy rodzice będą zadowoleni

Flickr.com/PiS

Stało się – sztandarowy program PiS doczekał się szeregu zmian. Od przyszłego roku 500 plus czeka rewolucja.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec zmian w programie 500 plus. Senatorowie wyrazili obawę, że zaproponowana nowelizacja spowoduje wykluczenie części społeczeństwa z dostępu do świadczenia. Sztandarowy program rzadu PiS przejdzie bowiem prawdziwą rewolucję – jedną z najważniejszych zmian jest „cyfryzacja” świadczenia.

Po kolei – nowelizacja zakłada, że obsługą programu zajmie się ZUS, a nie samorządy. Rodzice muszą więc pamiętać, by składać wnioski o przyznanie świadczenia właśnie do ZUS–u. I co najważniejsze – wnioski te można składać tylko online. To właśnie ta zmiana wywołała największe kontrowersje, budzi bowiem obawy o wykluczenie społeczne rodzin, które nie mają dostępu do internetu. Ministerstwo rodziny przekonuje, że nie będzie problemu, a wszystkie osoby, które składały papierowe wnioski, dostaną pomoc. W oddziałach ZUS mają też być dostępne komputery.

Trzecia zmiana zakłada koniec z wypłatą środków w gotówce. Od nowego roku pieniądze 500 plus będą przelewane na konto. Rodzice, którzy do tej pory pobierali gotówkę, będą musieli uzupełnić wniosek o numer rachunku bankowego. Innych możliwości, by otrzymać pieniądze, nie będzie.

Rząd nie zdecydował się jednak na wprowadzenie zmiany, która najbardziej interesowała rodziców, czyli waloryzację świadczenia. Szalejąca inflacja sprawia, że szumnie brzmiące „500 plus” jest realnie warte mniej, niż w momencie powstania programu. Rząd szuka jednak oszczędności, nie wydatków.Resort rodziny zakłada, że wprowadzenie zmian pozwoli państwu zaoszczędzić ok. 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

Wniosek o odrzucenie sprzeciwy Senatu wobec zmian w 500 plus poparło 237 posłów, 209 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku.

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie