Polityka i Społeczeństwo Wojna

Stało się! Pierwszy żołnierz Putina trafi przed ukraiński wymiar sprawiedliwości

Rosyjski żołnierz, który zabił cywila w Ukrainie trafi przed sąd. To pierwszy taki przypadek od rozpoczęcia inwazji przez armię Władimira Putina.

Chyba już nikt nie ma wątpliwości (poza Rosjanami ogłupianymi kremlowską propagandą), że armia Władimira Putina odpowiada za ludobójstwo cywilów w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze od tygodni zabijają, gwałcą i okradają niewinnych obywateli Ukrainy, mając za nic wszelkie konwencje i międzynarodowe umowy. Jednym z najdramatyczniejszych przykładów ich bestialskich działań jest Mariupol, w którym nie brakuje dowodów na masowe groby ludności cywilnej.

Wszystko wskazuje na to, że po niemal trzech miesiącach wojny, wreszcie pierwszy rosyjski żołnierz stanie przed sądem. Taką informację na Facebooku przekazała w środę prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Akt oskarżenia dotyczy żołnierza 4. dywizji pancernej obwodu moskiewskiego Wadima Szyszymarina.

Wyrok będzie srogi

– Na razie podejrzany Szyszymarin jest w areszcie. Prokuratura i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zebrali wystarczająco dużo dowodów świadczących o złamaniu przez niego praw i zwyczajów wojny, połączonych z umyślnym zabójstwem – przekazała Iryna Wenediktowa. Podejrzanemu grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

Ukraińscy śledczy ustalili, że Szyszmarin 28 lutego zabił bezbronnego mieszkańca wsi Czupachiwka, który poboczem drogi prowadził rower. Rosyjski sierżant miał zastrzelić 62-letniego mężczyznę, strzelając mu kilkukrotnie w głowę.

Czytaj również:

Źródło: Onet

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie