Polityka i Społeczeństwo Wojna

Stało się! Oto historyczny moment, te kraje podjęły decyzję, która rozwścieczy Putina

Finlandia i Szwecja są już o krok od dołączenia do NATO. Oba kraje już oficjalnie złożyły wnioski o wstąpienie do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Finlandia i Szwecja przez lata pozostawały militarnie neutralne i nie przystępowały do sojuszy wojskowych, ale optyka tych krajów zmieniła się po ataku Rosji na Ukrainę. Oba kraje postanowiły dołączyć do struktur NATO. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował w środę, że ambasadorowie Finlandii i Szwecji przekazali na jego ręce wnioski o dołączenie do paktu.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to, że aplikujemy razem z Finlandią, oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej – argumentowała we wtorek premier Szwecji Magdalena Andersson.

Teraz wnioski Finlandii i Szwecji zostaną rozpatrzone przez 30 krajów członkowskich NATO. Szacuje się, że zajmie to około dwóch tygodni, a cały proces akcesyjny potrwa około roku. Swoją niechęć do rozszerzenia NATO wyraziła Turcja, ale USA są przekonane, że konsensus zostanie osiągnięty.

Nie mogę mówić w imieniu rządu tureckiego o tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre.

Reakcją Rosji na decyzję Szwecji i Finlandii są oczywiście groźby.

Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO miałoby poważne konsekwencje militarne i polityczne oraz pociągnęłoby za sobą reakcję – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa.

Czytaj również:

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie