Polityka i Społeczeństwo

Stało się! Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce. Powód? Trybunał Konstytucyjny

Komisja Europejska wszczęła postępowanie naruszeniowe wobec Polski. Powodem naruszenia prawa unijnego przez Trybunał Konstytucyjny.

Komisja Europejska uznała, że polski Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależnym gremium. KE zdecydowała się więc na uruchomienie procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski. O sprawie poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Dziś rozpoczynamy postępowanie przciwnaruszeniowe wobec Polski z powodu naruszenia unijnego prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia. Należy przestrzegać podstaw porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa UE – napisał na Twitterze Reynders.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na dwa wyroki TK z 2021 roku. Pierwszy, z 14 lipca, gdy Trybunał uznał, iż obowiązek wykonywania środków tymczasowych przez państwo członkowskie UE jest niezgodny z Konstytucją. Drugi z 7 października, gdy TK uznał szereg przepisów Traktatu o UE i ich interpretację w konkretnych przypadkach za niezgodne z Konstytucją (tzw. uznanie wyższości prawa polskiego nad unijnym).

Polska ma dwa miesiące, aby odpowiedzieć na wezwanie do usunięcia uchybienia.

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie