Po godzinach Satyra polityczna

Srebro na niedzielę (bo milczenie jest złotem). Satyryczne podsumowanie politycznego tygodnia cz. 64

Jarosław Kaczyński

Ciasteczka Babci Kasi

Do zadziwiającej sytuacji doszło 1. marca w okolicy placu Unii Lubelskiej, kiedy zwarty oddział policjantów towarzyszył garstce protestujących antyfaszystów. W towarzystwie siedmiu funkcjonariuszy stołecznej policji zakupy w cukierni robiła tego dnia Katarzyna Augustynek. Słynna „babcia Kasia” pojawiła się wtedy w rejonie przejścia Marszu Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Mundurowi mieli reagować, gdyby nagle doszło do starcia „babci Kasi” z uczestnikami marszu. Sprawę skomentował rzecznik KSP, Sylwester Marczak, który przyznał, że chodziło o zabezpieczenie marszu, na którym znajdowały się osoby o „odmiennych poglądach”. Podobno łatwo w takiej sytuacji stworzyć do nagrania tzw. legendę, która żyje dalej w sieci swoim życiem. Jakkolwiek była to krótka migawka z wydarzenia, jednak rozbudziła wyobraźnię internatów. Nie da się ukryć, że mogła. W końcu jednej aktywistki w dość zaawansowanym wieku pilnowało tak wielu mundurowych.

Miś Przekliniak

W politycznych kuluarach jeszcze niedawno słyszało się, że w niedalekiej przyszłości Daniel „wszystko mogę” Obajtek mógłby zastąpić na stanowisku premiera Morawieckiego… A tymczasem „Gazeta Wyborcza” dotarła do nagrań rozmów Obajtka z czasów, gdy piastował urząd wójta Pcimia. Według dziennika taśmy te są dowodem na to, że prezes Orlenu przed laty złamał prawo, a potem skłamał w tej sprawie przed sądem. W 2016 roku, już za rządów PiS, nagrania te trafiły do prokuratury, ta jednak umorzyła sprawę. Wrażenie zrobił też język, jakim prowadzone były zarejestrowane rozmowy. Internauci obliczyli, że w ciągu godzinnego nagrania padło ponad 400 przekleństw. TVP tłumaczyła, że prezes Orlenu cierpi na zespół Tourette’a, który charakteryzuje się m.in. koprolalią, czyli nie dającą się opanować potrzebą wypowiadania nieprzyzwoitych słów. Jednak Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourette’a podważyło tezę, że na to rzadkie schorzenie cierpi Obajtek. W wydanym oświadczeniu  Stowarzyszenia stwierdzono, że: „Nie można każdego przekleństwa tłumaczyć tikami. Przekleństwa wypowiadane przez osoby niedotknięte koprolalią są objawem braku kultury osobistej, a nie zespołu Tourette’a”. Całkowicie zgadzamy się z tą opinią i dlatego kulturalnie dodamy ***** ***.

Prawdomówny jak senator

Przed wyborami prezydenckimi w roku 2020 wicepremier Jacek Sasin obiecywał, że planowane przez rząd  podwyżki cen prądu zostaną Polakom zrekompensowane. Najpierw rekompensata miała być dla wszystkich, zaraz po wyborach prezydenckich dla najuboższych. A teraz… Zapytany przez dziennikarkę o te rekompensaty senator Jan Maria Jackowski szczerze oznajmił: „Rekompensaty na prąd dotyczyły okresu wyborczego”. Kiedy zdumiona dziennikarka wyjąkała: „Ale jak to? Czyli to była kiełbasa wyborcza?”, pan senator nadal prawdomównie kontynuował: „No, niestety, w świetle ostatnich wydarzeń, tak to należy oceniać”. Czyli opowieść o rekompensatach była kłamstwem w celu skłonienia Polaków do oddania głosu na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich. Brawo! Jedyny sprawiedliwy!

Mateusz superstar

Premier Mateusz Morawiecki  wystąpił w roli głównej w najnowszym spocie Polskiej Fundacji Narodowej. Zaprezentowany w nim jest jest jako osoba, która przyczyniła się do upadku „imperium zła”. W filmiku Morawiecki wchodzi na wieżę zamkową. Głos z offu informuje, że: „przeciwstawił się prześladowcom i przyczynił się do upadku ‘imperium zła”. A dalej oznajmia, że: „mając zaledwie 11 lat, rozpoczął w podziemiu walkę o wolność”. Jak informuje Polska Fundacja Narodowa –  podróż premiera przez piękny, bezpieczny i nowoczesny kraj – to drugi spot z promocyjnej serii filmu „Poland: the Royal Tour”. Film ma podobno promować Polskę, ale jest właściwie laurką dla premiera. Politycy opozycji pytają, na co idą publiczne pieniądze. My kupujemy popcorn i czekamy na nasz ulubiony ciąg dalszy…

Wiertło narodowe

W Świnoujściu ma rozpocząć się budowa tunelu łączącego wyspę Wolin z wyspą Uznam. Obiekt ten w 85% zostanie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a w 15% przez samorząd. Rząd nie poświęcił na ten cel nawet złotówki. Tymczasem w miniony piątek rządzący tłumnie zjechali na Pomorze Zachodnie, by ogłosić rozpoczęcie budowy tego tunelu, tak jakby to oni z własnej krwawicy i na dodatek własnymi rękami mieli wiercić tunel. Wśród polityków Zjednoczonej Prawicy zobaczyliśmy tam premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz europosła Joachima Brudzińskiego. Szef rządu wychwalał budowę tunelu wiekopomnymi słowami, mówiąc że: „To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć bariery słabości i niemożności. Ten tunel planowany był od dziesiątek lat. Naszym marzeniem jest silne wybrzeże”. To już znamy marzenia PiS-u, a teraz może pora na nasze…

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie