Po godzinach Satyra polityczna

Srebro na niedzielę (bo milczenie jest złotem). Satyryczne podsumowanie politycznego tygodnia cz. 56

Jarosław Kaczyński

Optymistyczne prognozy

Minister Niedzielski był w piątek gościem w TVN24. Prowadzący pytał go o prognozę, w jakim czasie uda się zaszczepić wszystkich chętnych do tego Polaków. Minister przedstawił nad wyraz optymistyczne wyliczenia: „Mówimy, że są w Polsce mniej więcej 32 miliony osób [które mogą się zaszczepić ]. Z tego, jak policzymy sobie 70 procent, to jest około 21-22 milionów. […] Myślę, że do września będziemy w stanie wyszczepić wszystkich chętnych, o ile będzie ich mniej więcej 70 procent.” Dodał, że  „jeśli nie pojawi się bariera związana z dostawami szczepionek, to w drugim kwartale będziemy mogli szczepić efektywnie blisko cztery miliony miesięcznie”. Czyli jest świetnie, w zasadzie, ale… W ciągu pierwszych ośmiu dni zaszczepiono w Polsce około 100 tysięcy osób, czyli tyle, ile szczepi się w Izraelu w ciągu ośmiu godzin. Oj, tam… Oj, tam, ale to my za to jesteśmy Chrystusem narodów.

Veto!

Prezydent zawetował w piątek nowelę ustawy o działach administracji rządowej. Nowelizacja ta jest związana z ostatnią rekonstrukcją rządu. To pierwsze weto w tej kadencji prezydenta. Podobno wątpliwości Andrzeja Dudy wzbudziło między innymi „wyodrębnienie z działu administracji rządowej środowisko nowego działu leśnictwo i łowiectwo”. Politycy PiS twierdzą, że prezydent korzysta ze swoich uprawnień, ale dziwnym trafem  chodzi o resorty ludzi Ziobry. Czyżby to bunt Dudy przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu? Tym bardziej, że weto akurat tej ustawy dotyczy kompetencji dla Kaczyńskiego w ramach komitetu bezpieczeństwa. Ciekawe i miejmy nadzieję, że rozwojowe…

Wrócą nie wrócą?

W poniedziałek mają się rozpocząć testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas I-III, co jednak nie oznacza, że 18 stycznia dzieci wrócą do stacjonarnej nauki. Premier jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie, a Przemysław Czarnek na konferencji prasowej na ten temat robił, co mógł, by nie udzielać sensownych i jednoznacznych odpowiedzi. Zastrzegał, że do tej pory przedstawiciele rządu: „konsultowali działania w ramach przygotowań do ewentualnego powrotu. Bo nie ogłaszamy ostatecznej decyzji. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje premier w przyszłym tygodniu.” No cóż, zapewne w przyszły piątek wieczorem, tak jak to rząd ma zwyczaju. W końcu dzieciaki i ich rodzice będą mieli jeszcze weekend, żeby się przygotować do nowych i zaskakujących rozwiązań.  

Kto ma prasę, ten ma władzę

7 grudnia PKN Orlen ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Polska Press, do którego należy między innymi 20 z 24 dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Na posiedzeniu sejmowych komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji kultury i środków przekazu prezentowana była informacja o okolicznościach zakupu spółki Polska Press. Obecny na sali prezes Orlenu Daniel Obajtek beształ posłów opozycji: „Opamiętajcie się. Tu chodzi o biznes. Niemiecki właściciel ma prawo mi sprzedać […], a my […] mamy prawo to kupić. I gdzie tu jest łamanie demokracji?” Marek Suski zapewniał, że: „Orlen świetnie działa, ma świetne wyniki.” A ponadto dodawał pod adresem opozycji: „Jestem oburzony, że bronicie interesów obcych w naszym państwie”.  Obaj jakby trochę zapomnieli, że wystarczy mieć media, prokuraturę, sądy, trybunały i można rządzić choćby sto lat, a nie skromne 20-30, jak to planował prezes Kaczyński.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie