Po godzinach Satyra polityczna

Srebro na niedzielę (bo milczenie jest złotem). Satyryczne podsumowanie politycznego tygodnia cz. 48

Jarosław Kaczyński

Congratulations!

Wynik wyborów prezydenckich w USA jeszcze nie jest oficjalny, ale oficjalne gratulacje dla Joe Bidena popłynęły z całego świata. Wśród nich także z Polski, której rząd i prezydent przez cały okres kampanii ofiarnie wspierali Donalda Trumpa. W opublikowanym na Twitterze wpisie Andrzej Duda pogratulował Bidenowi… udanej kampanii wyborczej. Dodając, że „w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i wysoką jakość polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego dla jeszcze silniejszego sojuszu”. PAD jak zwykle taktowny i ogromnym wyczuciem dyplomatycznym, ale nas to nie dziwi. Na szczęście Joe Biden aż tak dokładnie nie czyta różnych życzeń, które do niego napływają, ale nie można wykluczyć, że jego doradcy to zauważą i zapamiętają. Jednak jeśli zaczną się jakieś szykany ze strony amerykańskiej administracji, to zawsze możemy przemianować Fort Trump na Fort Biden…

Igrzyska Sasina

Wicepremier Jacek Sasin został pełnomocnikiem rządu do spraw koordynacji działań przygotowawczych do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku w Krakowie i Małopolsce. Decyzja o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich zapadła ubiegłym roku w Mińsku. Podjęły ją narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się pięć lat temu w Baku, a druga w ubiegłym roku w Mińsku. Resort przekazał w komunikacie, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych zostało utworzone Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich. Zdaniem Sasina przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym ze sposobów tworzenia impulsów gospodarczych, które pomogą w powrocie do normalności. Z góry się cieszymy z wielkiej imprezy, bo jak pan Jacek za coś się weźmie, to uda się na pewno… Jak przyłączenie Legionowa do Warszawy i jak wybory kopertowe w maju. Czekamy na to wydarzenie z utęsknieniem!

To nie ja byłam…

Media informowały w ostatnich dniach, że piosenkarka Edyta Górniak wyraziła pogląd, iż w szpitalach nie leżą chorzy na COVID-19, ale statyści. Odpowiedział celebrytce  poseł PiS Jerzy Polaczek, zmagający się obecnie z korona wirusem. Napisał na Twitterze: „Dziękuję Edycie Górniak za docenienie roli statystów w ‘spektaklu’ chorzy na COVID-19. Są wśród nas nie tylko statyści, ale wręcz aktorzy, którzy odgrywają sceny ataków duszenia się, niemożności zaczerpnięcia powietrza czy sceny śmierci i pakowania do worków. Zapraszamy Panią.” No cóż, Pani Edyta przed laty śpiewała „to nie ja byłam Ewą”, a teraz chyba powinna lekko zmienić słowa utworu. Sądzę, że tekst „to nie ja byłam mądra” stanowiłby adekwatne wyznanie. I może jeszcze mały dodatek, np. „Przepraszam”?

Jak dorwać Polską Babcię?

10 listopada rano, w dniu kolejnej miesięcznicy smoleńskiej, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie funkcjonariusze policji zatrzymali Katarzynę Augustynek, znaną jako „Polska Babcia”. Kobieta zmierzała w stronę pl. Piłsudskiego, zapewne w celu zdenerwowania Jarosława Kaczyńskiego, co już raz jej się udało w ubiegłym miesiącu. Przeszła może ze 300 metrów Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. W tym czasie policja trzykrotnie próbowała ją zatrzymać. Za trzecim razem skutecznie, bo wtedy kilkunastu osiłków w policyjnych mundurach otoczyło drobniutką staruszkę, przemocą wniosło ją do furgonetki i powiozło na komisariat. Po kilku godzinach pani Augustynek została zwolniona do domu, a jej prawniczka od razu zapowiedziała skargę na bezprawne działania policji. Żeby policja wykazywała się taką prewencyjną skutecznością wobec narodowców przed Marszem Niepodległości!

Wizje św. Antoniego

Jak wyglądał tzw. Marsz Niepodległości w tym roku, wszyscy mogliśmy oglądać na rozmaitych kanałach telewizyjnych. Spokojnie nie było, zwłaszcza gdy narodowcy zatęsknili za książkami pod Empikiem w rejonie ronda de Gaulle’a, albo gdy się bronili przed napastliwością policji czy też przed agresją balkonów na trasie przemarszu. A jak to widział Antoni Macierewicz? A tak: „Wspaniały marsz! Byłby wspaniały. Tylko że doszło do wydarzeń, które muszą zostać wyjaśnione. Doszło do sytuacji, w której polska policja strzelała do ludzi, chociaż to Antifa zaatakowała polskich patriotów.” Dodał jeszcze pochwałę kiboli i narodowców: „Ta młodzież patriotyczna przeszła przez Warszawę, żeby powiedzieć, że jest za niepodległością, że jest za wiarą, że jest za patriotyzmem, że chce odbudować Polskę silną.” Na koniec nazwał ich „wspaniałą młodzieżą patriotyczną”. To wszystko wygłaszał w obecności dwóch zakapturzonych łysoli. Też chciałbym spróbować tego towaru, który zażywa pan Antoni, bo wyraźnie daje niezłego „kopa”. A Wy?

Czy prezes może zawiesić prezydenta?

Andrzej Duda zadeklarował, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby tzw. piątka dla zwierząt, zwana też „ustawą futerkową” nie weszła w życie. PAD zapowiedział, że nie podpisze tej ustawy, gdy ta trafi na jego biurko. Zdaniem prezydenta zapisy ustawy nie były odpowiednio konsultowane z zainteresowanymi stronami. Czas pandemii jest według Dudy złym momentem na wprowadzanie nowych przepisów w zakresie ochrony zwierząt. Ponadto stwierdził, że proponowane przepisy są źle przygotowane. PAD wyraźnie się usamodzielnił, bo przestał z automatu podpisywać się po nocach pod wszystkimi pomysłami znanego miłośnika zwierząt, Jarosława Kaczyńskiego. Hmm, kiedy kilkunastu posłów PiS głosowało przeciw „ustawie futerkowej”, to prezes i zawiesił. Ciekawe, czy teraz zawiesi prezydenta?

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie