Polityka i Społeczeństwo

Słowa papieża obrażają uczucia religijne? Kuriozalne zawiadomienie do prokuratury

Papież Franciszek
Shutterstock

Na transparencie z tęczową flagą umieszczono cytat z wypowiedzią papieża Franciszka. Prokuratura bada czy nie obrażono uczuć religijnych.

Na transparencie, który miał formę tęczowej flagi umieszczono słowa papieża Franciszka – “Bóg kocha Cię takiego, jakim jesteś”. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie z art. 196 Kodeksu karnego – Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – brzmi artykuł.

Rzeczywistość, niestety, po raz kolejny przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Otóż Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zajmuje się właśnie taką sprawą – informuje Bezprawnik.pl. Jak pisze autor, sprawnie działająca prokuratura po zapoznaniu się z wnioskiem umorzyłaby sprawę.

Według informacji portalu, prokuratura powoła biegłego religioznawcę. Biegły ma ustalić czy tęczowa flaga z umieszczonym na niej cytatem obraża uczucia religijne i czy można postawić w stan oskarżenia mężczyzn, którzy go tam umieścili.

Jak pisze Bezprawnik.pl, konstrukcja przepisu opiera się na założeniu, że karze podlega ten, kto obraża uczucia religijne innych osób – ale na jeden z dwóch wskazanych sposobów. Pierwszy stanowi znieważenie przedmiotu czci religijnej, drugim zaś znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. W tym stanie faktycznym w grę wchodzi wyłącznie pierwsza ewentualność.

Portal zadaje pytanie, czy słowa papieża stanowią przedmiot kultu religijnego? Odpowiedź brzmi – nie. Podobnie jak papieskie encykliki czy adhortacje.

Źródło Bezprawnik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie