Polityka i Społeczeństwo

Skończyły się wybory, skończyły obietnice. Dodatkowych emerytur nie będzie, bo są za drogie

Prezydent Duda
Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Już w trakcie kampanii wyborczej obserwatorzy polskiej sceny politycznej nie mogli się połapać, ile dodatkowych emerytur obiecał Andrzej Duda. 13, 14, 16, 18, 22 emerytura – głowa bolała od tego dobrobytu. Kampania się skończyła i wracamy na ziemię. – Emerytalne obietnice Dudy już nieaktualne. Bo za drogie – pisze Gazeta Wyborcza.

A taki był ładny, amerykański – chciałoby się powiedzieć o Andrzeju Dudzie, gdy opadł kampanijny kurz. W Polsce jest 10 mln emerytów, rencistów i osób na świadczeniach przedemerytalnych i do nich starajacy się o reelekcję prezydent kierował słowa na wiecach. – Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne – mówił Andrzej Duda. Na innym wiecu zapewniał, że rozmawiał z ludźmi z rządu. – (…) sprawa jest prosta – trzeba zacząć wypłacać emerytom i rencistom dodatkowe świadczenia i trzeba starać się wypłacać ich coraz więcej – przypomina słowa Dudy Gazeta Wyborcza.

Te zapewniania Andrzeja Dudy już są nieaktualne. – Naszym zadaniem jest wypłacać 13. emeryturę, prawdopodobnie będzie też 14. emerytura w 2021 r., ale kolejne nie są planowane – mówi Wyborczej osoba związana z rządem. Wypowiedzi głowy państwa określa jako “życzenia” i dodaje, że w budżecie nie ma na takie fajerwerki pieniędzy.

Zapewnienia urzędującego prezydenta o emeryturach stażowych także można już włożyć między bajki. To była obietnica z 2015 roku, która została powtórzona podczas zakończonej kampanii wyborczej. W maju zostało podpisane porozumienie w tej sprawie z Piotrem Dudą, przewodniczącym “Solidarności”. Emerytury stażowe dają możliwość przejścia kobietom na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a w przypadku mężczyzn po 40 lat pracy. Emerytury stażowe to dla budżetu koszt 13 mld zł rocznie. Jak zaznacza źródło Wyborczej w Pałacu Prezydenckim, takie rozwiązanie może być uznane za niekonstytucyjne.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie