Polityka i Społeczeństwo

Skończyła się bezkarność? Papież zadecydował o karach dla abp. Głódzia i bp. Janiaka

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Jest decyzja Watykanu ws. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka. Obaj zostali ukarani w związku z tuszowaniem przestępstw seksualnych popełnionych na terenach ich diecezji.

Nuncjatura Apostolska opublikowała dwa komunikaty dotyczące kar dla byłego metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka. Chodzi o zarzuty tuszowania nadużyć seksualnych, do których dochodziło na terenie podległych im diecezji – odpowiednio gdańskiej i kaliskiej.

Jak czytamy w komunikacie, Stolica Apostolska zdecydowała, że abp Głódź ma zakaz zamieszkania na terenie archidiecezji gdańskiej a także zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie owej archidiecezji. Dodatkowo były metropolita musi wpłacić – z osobistych funduszy, co wyraźnie zaznaczono – kwotę na rzecz „Fundacji św. Józefa”. Środki zostaną przeznaczone na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. Podobne konsekwencje poniesie bp Edward Janiak, w jego przypadku dotyczą one diecezji kaliskiej.

Sprawy hierarchów były prowadzone na podstawie przepisów wprowadzonych przez papieża Franciszka w 2019 roku. Mówią one, że w sprawach przestępstw seksualnych popełnianych w Kościele odpowiadać będą nie tylko sprawcy, lecz także ich przełożeni, jeżeli udowodni się im celowość działań.

– Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski – pisał jeszcze w lutym w oświadczeniu abp Głódź. Byłemu metropolicie zarzucano tuszowanie sprawy gwałtu na 17-latce przez duchownego, który potem przenoszony był do innych parafii w Polsce.

O biskupie Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Hierarcha miał ukrywać przestępstwa seksualne popełniane przez księdza pracującego w diecezji kaliskiej.

 

Źródło: Nuncjatura.pl, RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie