Polityka i Społeczeństwo

Skarb Państwa jednak może przejąć TVN?! Jest problem z poprawką Kukiza do Lex TVN

Stacja TVN24 może jeszcze trafić w ręce Skarbu Państwa? Tak wynika z opinii Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Lex TVN – ciąg dalszy nastąpi?

– Przyjęliśmy poprawkę Kukiz’15. (…) A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy – mówił 11 sierpnia Marek Suski. Tyle że teraz okazuje się, że sprawa nie jest taka jasna.

“Rzeczpospolita” zauważa, że wskazana przez polityka PiS poprawka Kukiz’15 zakłada, iż udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa. Wydaje się, że zabezpiecza to stację przed zakusami ze strony władzy, ale szkopuł w tym, że… poprawka może być nieszczelna. Takiego zdania jest Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, której zdaniem “mnożyć można sposoby na uczynienie tego przepisu nieskutecznym”. Wg tej opinii poprawka “nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje”.

– W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem – czytamy w cytowanej przez “Rzeczpospolitą opinię PIKE”.

Pismo w sprawie poprawki izba skierowała do Senatu. Opanowana przez opozycję część parlamentu ma zajmować się ustawą w przyszłym tygodniu.

Polska Fundacja Narodowa

“Rz” sugeruje, że przejęciem TVN może być zainteresowana Polska Fundacja Narodowa. Sugeruje to też senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. – Nie mam wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze spontaniczną radością wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy – mówi.

Poprawki Kukiza broni jednak poseł Jarosław Sachajka. Uważa on, że kukizowcy “dbali o szczelność poprawki”. – Jednak nie bierzemy publicznych pieniędzy i nie mamy sztabu prawników. Jeśli ktokolwiek widzi jakąś lukę, można ją naprawić na etapie prac w Senacie – powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie