Polityka i społeczeństwo

Skandaliczne żądania ministra wobec sądów. Trudno uwierzyć, że mógł wpaść na tak absurdalny pomysł

Skandaliczne żądania ministra wobec sądów. Prawa człowieka zawieszone dla wygody rządu?
fot. Adrian Grycuk/flickr/Sejm RP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości ponownie pokazują, jak całkowicie bezkarni czują się w swoich działaniach. Do śląskich i małopolskich sadów trafiło bowiem skandaliczne pismo od wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. Minister żąda w nim wręcz, aby sądy zawiesiły uznawanie praw przysługujących osadzonym w aresztach czy więzieniach. Restrykcje miałby uderzyć także w podopiecznych zakładów poprawczych i schronisk.

Uznanie praw człowieka za twór czysto teoretyczny w oczach rządu jest uzasadniane odbywającym się w dniach między 3 a 14 grudnia w Katowicach szczytem klimatycznym. Władza chce mieć w tym okresie przysłowiowy święty spokój, stąd uznała, że należy schować z widoku wszystkich tych, którzy mogą sprawić jej potencjalne problemy. W związku z tym zarządzono: “ograniczenie do niezbędnego minimum liczby konwojów osób pozbawionych wolności z jednostek penitencjarnych do sądów i prokuratur” oraz zażądano od sądów, aby te “ograniczyły wydawanie przepustek i zezwoleń osobom pozbawionym wolności, przebywającym w jednostkach penitencjarnych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych“. Dzięki temu służby miałyby móc skupić się maksymalnie na ochronie szczytu.

Sytuacja jest kuriozalna i oburzająca. Jeden problem to, że rządzący uważają, że przysługujące prawa można arbitralnie zawieszać jeśli pojawi się taka polityczna zachcianka. Dziś przepustki, a co będzie jutro?

Dla portalu Onet.pl sprawę skomentował jeden z krakowskich sędziów: Czy można na przykład nie udzielić przepustki nieletniemu ze schroniska na pogrzeb osoby bliskiej dlatego, że jest szczyt klimatyczny i pan minister chce mieć spokój w województwie śląskim i małopolskim? Podobnie trudno sobie wyobrazić, że ktoś nie doprowadzi tymczasowo aresztowanego na rozprawę lub ogłoszenie wyroku. Niech sobie posiedzi miesiąc dłużej, a co tam.”

Drugim zasadniczym problemem jest ewidentna słabość państwa wyrażająca się w skrajnej niekompetencji kierownictwa. Dowiedzieliśmy się bowiem, że wydawanie przepustek podopiecznym schronisk dla nieletnich oraz zakładów poprawczych stanowi zagrożenie dla zdolności utrzymania bezpieczeństwa państwa.

Czyż właśnie takie oblicze służb nie jest dobitnym dowodem na teoretyczność państwa za rządów PiS? Obserwując kolejne kroki czołowych przedstawicieli obecnego rządu aż czasem strach pomyśleć jakie oderwane od rzeczywistości pomysły może przynieść każdy kolejny dzień.

Źródło: onet.pl

fot. Adrian Grycuk/flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie