Polityka i Społeczeństwo

Skandal w Czechach. Jego głównym bohaterem zastępca polskiego ambasadora

Jakub Wlodek / Agencja Gazeta

Jak podał portal tlen.pl, Ministerstwo Zdrowia Czech otrzymało pewien zaskakujący list. Nadawcą była Ambasada RP. Okazuje się, że zastępca ambasadora zaapelował w nim o utrudnianie Polkom dostępu do aborcji u naszego południowego sąsiada.

Dziwny apel ambasady

O sprawie poinformował najpierw portal respekt.cz. Jak podano, 10 marca do czeskiego Ministerstwa Zdrowia dotarł list z Ambasady RP. Pojawiła się tam prośba, by Polkom utrudniano dostępu do aborcji w Czechach. Autorem był zastępca ambasadora Antoni Wręga.

Chodziło głównie o poprawki czeskiego senatu do ustawy o aborcji. Ta ma doprecyzować warunki, na jakich cudzoziemki mogą poddawać się aborcji w Czechach.

Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich postrzegamy zatem jako niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania polskiego prawo. Przyjęcie tak umotywowanej legislacji wydaje nam się krokiem niezgodnym z doskonałymi stosunkami między naszymi krajami” – napisał w liście Wręga.

30 marca minister zdrowia Czech odpowiedział na pismo, ale zwrócił uwagę na to, że przeprowadzanie aborcji przez cudzoziemki w Czechach jest legalne.

Przekroczenie granic

Treść listu wyszła na jaw w połowie kwietnia na posiedzeniu Senackiej Komisji Lekarskiej. Warto zastanowić się, czy nie przekroczono pewnej granicy i czy ambasadzie w ogóle wypada kierować do ministerstwa takie pisma.

Nie pamiętam żadnego takiego listu, jesteśmy ministerstwem, które nie jest przedmiotem starć dyplomatycznych – napisał Radek Policar, wiceminister ds. Ustawodawstwa i prawa.

Jak widać, PiS nadal robi wiele, by ograniczyć prawa Polek do dokonywania aborcji.

Źródło: tlen.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie