Polityka i Społeczeństwo

Skandal korupcyjny w KNF pogrąży władzę? Gigantyczna łapówka za opiekę państwa

Skandal korupcyjny w KNF pogrąży władzę? Gigantyczna łapówka za opiekę państwa
fot. knf.gov.pl

40 milionów złotych dla wskazanego przez szefa KNF prawnika, taki miał być warunek państwowej aprobaty i wsparcia dla procesu restrukturyzacji Getin Noble Bank, oraz Idea Banku. “Gazeta Wyborcza” dotarła do nagrań, które wskazują, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, oferował pomoc m.in. w powstrzymaniu działań wewnątrz obozu władzy mających prowadzić do nacjonalizacji omawianych banków.

Sprawa wychodzi na jaw, ponieważ Leszek Czarnecki, właściciel banków, nagrał całą rozmowę oraz złożył zawiadomienie do prokuratury.

Wskazane banki znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i ich przyszłość zależy w dużej mierze od decyzji KNF, stąd na spotkaniu w cztery oczy Marek Chrzanowski próbuje najpierw nastraszyć Czarneckiego wizją braku przychylności organów państwa, wyczekujących celowo upadku jego firm, aby przeprowadzić ich następną nacjonalizację za przysłowiowe grosze.

Następnie przewodniczący ma wskazywać, że za zagrożeniem dla banków stoi konkretna nieprzychylna osoba – Zdzisław Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Chrzanowski daje do zrozumienia, że jest gotowy przekonać głowę państwa do pozbycia się czyhającego na jego majątek członka KNF.

W rozmowie mowa także o przychylności dla planów restrukturyzacji banków ze strony KNF oraz sprzyjanie korzystnemu dla obu podmiotów instrumentowi tzw. obligacji zamiennych. Jednak przewodniczący wskazuje na niepewny los sprawy, która może być podobno zakwestionowana przez resort finansów.

Następnie daje do zrozumienia, że jest zwolennikiem odciążenia banku ze zwiększonej przez rząd tzw. wagi ryzyka, co już kosztowało Czarneckiego prawie 1 mld zł, którymi musiał swój bank dokapitalizować.

Na tym jednak nie koniec ponieważ szef KNF następnie sugeruje zatrudnienie w banku człowieka, który “wesprze proces restrukturyzacji”:

„Czy nie widzi jakiejś potrzeby zwiększenia swoich zasobów, jeżeli chodzi o prawników”; “Wie pan, mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią i dla urzędu, i dla całej instytucji” – pyta Chrzanowski.

Następnie pada sugestia, aby ten człowiek – radca Grzegorz Kowalczyk, był wynagradzany w powiązaniu z wynikiem banku. Czarnecki poinformował prokuraturę, że w tym momencie w obawie przed podsłuchem szef KNF wskazuje zapisaną na kartce wartość 1%, co w odniesieniu do wartości banków wynosi około 40 mln zł, kwotę nieadekwatną do wynagrodzeń jakiegokolwiek prawnika:

“Prawda? I to nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób powiązana, w żaden, żaden sposób. I zależy jemu, panu, na wyniku, prawda, na koniec tego okresu i wydaje mi się, że jeżeli byśmy to jakoś chcieli [odnieść?], prawda do, załóżmy, kapitalizacji, tak?”

Omawiane spotkanie ma zdaniem reprezentującego właściciela banków Romana Giertycha wszystkie znamiona oferty korupcyjnej:
– nieformalne spotkanie w cztery oczy na terenie instytucji państwowej;
– stworzenie w rozmówcy poczucia zagrożenia;
– ukazanie drogi wyjścia z sytuacji;
– propozycja zatrudnienia wskazanej osoby w banku;
– sugestie na temat wynagrodzenia tej osoby.

Opisana przez “‘Gazetę Wyborczą” sprawa może okazać się największym skandalem korupcyjnym za obecnej kadencji Sejmu. Jeśli tak podejmowane są decyzje w KNF za obecnej władzy, to nie ma się co dziwić skali afery GetBack, który posunął się przecież dalej niż do zatrudniania prawników, ale sponsorował ważne dla środowiska władzy imprezy. Przy takim funkcjonowaniu instytucji nadzorczych oszczędności Polaków nie są bezpieczne, a przyszłość każdego biznesu w kraju może okazać się zagrożona w zależności od kaprysu urzędników. W świetle takich zajść niezwykłą hipokryzją jest obserwowane pompowanie ze strony PiS afery Amber Gold.

Źródło: wyborcza.pl

fot.  knf.gov.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie