Po godzinach

Sezon NFL startuje już dziś. Czemu futbol amerykański to najpopularniejszy sport w USA?

Żródło zdjęcia: harvardjsel.com

Sezon NFL rozpocznie się już dziś w nocy. W meczu otwarcia zmierzą się dwie najlepsze drużyny ubiegłego sezonu: zdobywcy trofeum Super Bowl Denver Broncos podejmą na swoim boisku Carolina Panthers.

Dla przeciętnego Polaka futbol amerykański jest sportem egzotycznym, bliżej nieznanym. Nie możemy zrozumieć, dlaczego sport ten nazywany jest futbolem, skoro piłkę, która nota bene jest w kształcie jaja, podaje się głównie rękoma.

Zasady futbolu amerykańskiego są dla nas dosyć skomplikowane. Istnieją pewne podobieństwa do piłki nożnej, ale ograniczają się one do ilości zawodników przebywających na boisku. Zarówno drużyna atakująca, jak i broniąca, składa się z 11 zawodników. Punkty zdobywa się przez Touchdown, Field Goal (kopnięcie), czy też podwyższenie.

Mało kto wie, że Futbol Amerykański jest zdecydowanie najbardziej popularnym sportem w Stanach Zjednoczonych.

NFL zdecydowanie zwycięża we wszystkich rankingach popularności. Ciekawostką jest, że miejsce na podium zajmuje również college football, czyli odmiana uprawiana na poziomie akademickim. W zestawieniu tym baseball zajmuje drugie miejsce, zaś najlepsza koszykarska liga świata NBA jest daleko w tyle.

poczatek-sezonu-nfl-czemu-futbol-amerykanski-to-najpopularniejszy-sport-w-usa

Źródło: usatoday.com

Czemu zatem NFL zawdzięcza swoją popularność?

Futbol amerykański to przede wszystkim sport rodzinny. Zdecydowana większość meczy rozgrywana jest raz w tygodniu – w niedzielę, w porach popołudniowych i wieczornych. Wspólne oglądanie meczu ulubionej drużyny jest w USA tradycją. Amerykanie zbierają się wtedy w domach, pubach, czy też na dworze, by wspólnie obejrzeć zawody.

Fantastycznym przeżyciem jest przedmeczowa tradycja, zwana tailgating, w ramach której kibice obu drużyn spotykają się na parkingu pod stadionem na wiele godzin przez rozpoczęciem meczu, gdzie wspólnie grillują, zajadają hot dogi, burgery, popijając przy tym piwo. Wszystko to obywa się w kulturalnej atmosferze i stanowi swego rodzaju święto. W przedmeczowej imprezie potrafi wziąć udział nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Jeżeli ktoś miał okazje uczestniczyć w takim wydarzeniu, na długo zapadnie mu ono w pamięci. Nikt na nikogo nie krzyczy, brak jest agresji, wulgaryzmów. Tłum ludzi spokojnie grilluje w małych grupkach.

poczatek-sezonu-nfl-czemu-futbol-amerykanski-to-najpopularniejszy-sport-w-usa

Tailgating przed Meczem Cincinnati Bengals

Źródło: quuencitybeerleague.com

Ogromna popularność NFL wywodzi się również ze względów czysto sportowych.

W zawodowej lidze futbolu amerykańskiego każdy mecz ma ogromne znaczenie. W sezonie regularnym drużyny rozgrywają jedynie 16 meczy, więc każda porażka może przesądzić o braku awansu do fazy play-off.

Ponadto, NFL jest jedynym z czterech głównych amerykańskich sportów zawodowych (NFL, MLB, NBA, NHL), który mecze rozgrywa w formacie one and done. Oznacza to, że w fazie play-off (po zakończeniu sezonu regularnego) każdy mecz jest meczem o wszystko. Dodaje to dramaturgii wydarzeniom, które i tak są niesamowicie napompowane przez media.

Super Bowl, czyli mecz finałowy, jest jednym wielki świętem. Stanowi punkt kulminacyjny każdego sezonu i jednocześnie huczne show. Co roku w trakcie przerwy w meczu odbywa się koncert topowych gwiazd. Trzydziestosekundowy spot reklamowy kosztuje wtedy niemniej niż 5 milionów dolarów, zaś zwycięstwo w Super Bowl zapewnia sportową nieśmiertelność dla zawodników i trenerów. Ciekawostką jest, że co roku w ramach Super Bowl organizowany jest konkurs na najzabawniejszą reklamę, wyświetlaną w trakcie meczu. Część Amerykanów nie ukrywa, że właśnie z tego powodu decyduje się na oglądanie widowiska.

Mecze NFL to pełne stadiony i miliony widzów przed telewizorami. Sport jest bardzo dynamiczny, zawodnicy są niczym ubrani w zbroje gladiatorzy, zderzający się ze sobą nawzajem. Z uwagi na kontaktowość, dynamikę i szybkość gry, futbol amerykański jest niestety sportem bardzo kontuzyjnym. NFL to również zaawansowane schematy taktyczne, które często wymagają od zawodników nie lada poświęcenia.

Nie bez znaczenia jest też element marketingowy. NFL to zdecydowanie najlepiej rozpromowana marka sportowa w USA. Liga futbolu amerykańskiego uzyskuje kwoty z kontraktów na prawa do emisji meczów, czy też z reklam lub sprzedaży pamiątek sportowych, zaś poszczególne drużyny ligi zawodowej są warte grubo ponad miliard dolarów.

NFL to świetnie naoliwiona maszynka do robienia pieniędzy, która oferuje ciekawy produkt, świetnie go reklamując.

Amerykanie cenią sobie unikalność, jaką oferuje Futbol Amerykański. Poza granicami USA sport ten nie jest szczególnie popularny, jednocześnie w samych Stanach Zjednoczonych bije na głowę konkurencję. Dla przeciętnego Amerykanina, NFL jest elementem narodowej tożsamości i powodem do dumy. Dlatego też rokrocznie stadiony pękają w szwach, przed telewizorami zasiadają miliony kibiców, a produkty z logiem NFL sprzedają się jak świeże bułeczki.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie