Polityka i Społeczeństwo

Sensacyjne wieści z okolic Nowogrodzkiej! Ustalono już datę przyspieszonych wyborów?

Sejm
Flickr.com/PiS

Kolejne podejście do wyboru nowego RPO jest zarazem nowym odcinkiem serialu pt. „Konflikt w Zjednoczonej Prawicy”. Postawa Jarosława Gowina pozwala przypuszczać, że może być to odcinek finałowy, zakończony rozpadem koalicji rządzącej. A to doprowadzi do przyspieszonych wyborów.

O upadku Zjednoczonej Prawicy mówi się od dawna, a ona wciąż się trzyma – co prawda na skrawki taśmy klejącej, ale zawsze. Jednak tylko najwięksi optymiści wierzą, że koalicja rządząca dotrwa do wyborów w 2023 roku.

Trudno rządzić jeszcze tyle czasu, gdy co tydzień pojawia się między koalicjantami nowy spór.

Tym razem chodzi o wybór nowego RPO. Jarosław Gowin już zadeklarował, że on i jego Porozumienie poprą w sejmowym głosowaniu kandydata opozycji, prof. Marcina Wiącka. Gowin zapowiedział wręcz na antenie Polsat News, że zdania w tej sprawie nie zmieni, nawet jeżeli efektem będzie rozpad koalicji. To będzie pierwsze sądne głosowanie dla Zjednoczonej Prawicy. Drugie dotyczy odwołania wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Ryszard Terlecki obraził się na liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouskę za to, że spotkała się z Rafałem Trzaskowskim i weźmie udział w organizowanym przez niego wydarzeniu. Na Twitterze polecił jej „szukać przyjaciół w Moskwie”. Politycy opozycji złożyli wniosek o odwołanie wicemarszałka. I tu ludzie Zjednoczonej Prawicy mają problem, bo trudno słowa Terleckiego wybronić. W kuriozalny sposób próbował to zrobić Mateusz Morawiecki, ale już Jarosław Gowin wpis wicemarszałka skrytykował. Czy Kaczyński poświęci tak zaufanego człowieka jak Ryszard Terlecki? Bo znów może liczyć się z przegranym, ważnym wizerunkowo głosowaniem.

Kaczyński pracuje nad znalezieniem sojuszników, którzy zastąpiliby krnąbrnych koalicjantów. Ale jeżeli nie uda się zdobyć alternatywy, przyspieszone wybory – które obecnie są straszakiem na Gowina i Ziobrę – będą nieuniknione. W kuluarach pojawia się zresztą potencjalna data głosowania – może ono odbyć się już 10 października.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie