Polityka i Społeczeństwo Wojna

Sensacyjne słowa tureckiego polityka. Jednak dojdzie do spotkania Zełenskiego i Putina? “W najbliższych dniach”

Do bezpośredniego spotkania Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina może dojść w ciągu najbliższych dni? Zasugerował to turecki minister obrony.

Turcja pełni rolę pośrednika w negocjacjach między Ukrainą i Rosją. Po spotkaniu grup negocjacyjnych w Stambule wydawało się wręcz, że w rozmowach nastąpił przełom. Jednak potem ujawniono zbrodnie, które rosyjska armia popełniła w Buczy i negocjacje utkwiły w miejscu.

Tymczasem znów powrócił wątek organizacji bezpośredniego spotkania Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina. Wydawało się, że to – przynajmniej na teraz – zamknięty temat, ale co innego sugeruje wypowiedź tureckiego ministra obrony Hulusiego Akara.

Prezydent Erdogan kilkakrotnie spotykał się z Putinem i Zełenskim. Na tych spotkaniach prezydent stara się jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni i rozmów przy stole negocjacyjnym – mówił minister Akar. A potem wypowiedział się na temat spotkania przywódców walczących krajów.

– Mamy nadzieję, że pomimo pewnych trudności, obydwaj przywódcy będą mogli się spotkać w najbliższych dniach  – powiedział polityk. Miejscem spotkania miałaby być oczywiście Turcja.

Sprawę ewentualnego spotkania Zełenskiego i Putina skomentował doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak. Jak stwierdził, „na dzień 27 kwietnia nie określono czasu i kontekstu ewentualnego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji”.

O tym, że spotkanie Putina i Zełenskiego jest prawdopodobne, wskazywano pod koniec marca. Ukraiński negocjator David Arakhamia przekazał wówczas mediom, że Kreml zgodził się, iż prace nad umową pokojową są na tyle zaawansowane, że pozwoliłoby to na bezpośrednie spotkanie obu prezydentów.

Czytaj również:

Źródło: msb.gov.tr

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie