Polityka i Społeczeństwo

Sensacyjne doniesienia na temat przeszłości Rydzyka. “Architekt ruskiego ładu”

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

– Rydzyk jest architektem ruskiego ładu w Polsce – mówił w TOK FM Tomasz Piątek, autor książki o tajemniczej przeszłości redemptorysty.

Tomasz Piątek ma koncie takie pozycje jak “Macierewicz i jego tajemnice”, “Duda i jego tajemnice” czy “Morawiecki i jego tajemnice”. W książkach “Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki” i “Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo” zajął się tajemniczą przeszłością redemptorysty. Z tego co mówi Tomasz Piątek wynika, że IPN-owskie teczki Tadeusza Rydzyka są wybrakowane i zniszczone. Według autora, przeszłość księdza Rydzyka przeplata się z kontaktami z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa.

Tomasz Piątek był gościem radia TOK FM. Na antenie nazwał Tadeusza Rydzyka “architektem ruskiego ładu w Polsce”, którego “szczególną opieką otoczyła SB”. Świadczą o tym odnalezione w IPN-ie dokumenty. Jeden z nich przykuwa szczególną uwagę.

– Został bowiem zamazany przez funkcjonariusza SB, ale mimo wszystko udało się odtworzyć jego pierwotną treść. Rydzyk był pod opieką MSW, samej centrali esbeckiej w Warszawie – mówił autor książek.

Istniała także korespondencja między ministerstwem i lokalnymi jednostkami SB, która była opatrzona specjalnymi sygnaturami. – Nie wiemy, czego dotyczyła ta korespondencja, bo zaginęła, ale niezwykłe jest to, że w ogóle MSW monitorowało losy młodego wówczas, nic nieznaczącego księdza – powiedział.

W latach 80. Rydzyk wyjeżdżał regularnie za granicę. Był nawet w Indiach. Paszport miał dostawać dzięki funkcjonariuszkom SB z Krakowa, które współpracowały ściśle z tzw. grupą D. Nazwa pochodziła od “dezintegracji”, a sama grupa zajmowała się kompromitowaniem, biciem, a nawet mordowaniem księży. Początkowo grupą kierował Zenon Płatek, którego oskarżano o sprawstwo kierownicze zabójstwa księdza Popiełuszki.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie