Polityka i Społeczeństwo

Senat będzie twardo bronił niezależności sędziów. Zdecydowane oświadczenie Marszałka Grodzkiego

Flickr.com/Senat RP
Senat zrobi wszystko by ocalić fundament demokracji – niezależność władzy sądowniczej. – powiedział portalowi rmf24 Tomasz Grodzki.

Zdaniem Marszałka Senatu projekt ustawy dyscyplinującej sędziów jest niebezpieczny.

Faktycznie intencje autorów projektu mogą niepokoić. Politycy PiS twierdzą, że ustawa ma wzmocnić apolitycznyść sędziów. W praktyce rozwiązania mogą ograniczyć niezależność sądów. Prezydent Duda niedawno powołał Krystynę Pawłowicz i prokuratora z okresu stanu wojennego – Stanisława Piotrowicza – na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pokazuje to jak wygląda PiSowska wizja “apolityczności” sędziów.

Ta ustawa, a przynajmniej jej zapowiedzi wyglądają niezwykle niebezpiecznie – ocenił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu z Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki.

Z pewnością – czego nie potrafię zrozumieć – to jest kolejny krok do kruszenia władzy sądowniczej. Na to nie może być zgody nikogo, kto rozumie, na czym polegają fundamenty demokracji – podkreślał.

Grodzki zapowiedział, że Senat zrobi wszystko, aby zachować fundament demokracji, czyli równowagę, współpracę i niezależność władzy sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej – tak jak jest to zapisane w konstytucji“.

Jeżeli Senat zgłosi poprawki lub odrzuci ustawę w całości procedura ustawodawcza wydłuży się. Dzięki temu opozycja zyska czas na organizację protestów i kampanię informacyjną.

źródło: gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie