Kultura Polityka i Społeczeństwo

Sekielski zapowiada kolejny wstrząs dla polskiego Kościoła. “Zmieniają się biskupi, a patologie pozostają”

Shutterstock

Pod koniec września w księgarniach pojawi się książka Artura Nowaka i Stanisława Orbika pt. „Gormora”, która opowiada o patologiach w polskim Kościele. O zbliżającej się premierze książki przypomniał Tomasz Sekielski.

Tomasz Sekielski, autor dwóch głośnych dokumentów o przestępstwach seksualnych w Kościele („Tylko nie mów nikomu” i „Zabawa w chowanego”), opublikował na Instagramie zapowiedź książki Stanisława Obirka i Artura Nowaka pt. „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”.

Co ten Nowak znowu nabroił – napisał Sekielski na swoim Instagramie i przytoczył notkę wydawniczą na temat książki.

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne – czytamy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tomasz Sekielski (@tomaszsekielski)

Tytuł książki – „Gomora” – jest nieprzypadkowy. Nawiązuje do publikacji Frederica Martela „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”.

Podobnie jak on [autorzy] ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji. Odpowiadają przy okazji na pytanie, czy polski Kościół jest w ogóle zdolny do reform i dlaczego nie – czytamy w przytoczonym przez Sekielskiego opisie wydawcy.

Autorami książki, której premiera będzie miała miejsce 29 września, są Stanisław Obirek i Artur Nowak. Ten pierwszy to teolog i były jezuita, który odszedł z kapłaństwa i zakonu w 2005 roku. Nowak to z kolei adwokat ofiar pedofilii, który współpracował z braćmi Sekielskimi przy ich dokumentach o przestępstwach seksualnych w Kościele.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie