Sejm zadecydował! Błaszczak i Romanowski bez immunitetów, jest zgoda na areszt dla ziobrysty

Sejm zadecydował – Marcin Romanowski bez immunitetu! Jest też zgoda na jego zatrzymanie i tymczasowy areszt. To efekt afery związanej z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości. Immunitet stracił też Mariusz Błaszczak.

Marcin Romanowski jest bohaterem najgłośniejszej w ostatnim czasie afery na polskiej scenie politycznej.

Chodzi o nieprawidłowości w dysponowaniu środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura przedstawiła politykowi Suwerennej Polski, który nadzorował Funduszem, aż 11 zarzutów. Jeden z nich to udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych poparła wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu, wyraziła też zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Sejm zadecydował ws. immunitetu

W piątek 12 lipca w Sejmie odbyła się seria głosowań nad uchyleniem immunitetu Marcina Romanowskiego. Chodziło o wszystkie 11 zarzutów oraz zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Posłowie w serii głosowań zgodzili się na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności za wszystkie wymienione we wniosku prokuratura zarzuty. Za aresztem zagłosowało 234 posłów, przeciw było 196 polityków, od głosu wstrzymały się 4 osoby. Tym samym polityk Suwerennej Polski stracił immunitet i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Działania prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości to bez wątpienia działanie na polityczne zlecenie. Po to właśnie w sposób nielegalny była przejmowana prokuratura na początku tego roku, żeby wykorzystywać ją do brutalnej walki politycznej, a także po to, żeby umarzać niewygodne dla koalicji 13 grudnia postępowania czy wycofywać niewygodne dla koalicji wnioski o uchylenie immunitetów – tak tłumaczył się w czwartek w Sejmie Romanowski. W podobnym tonie wypowiadał się w czwartek Jarosław Kaczyński. Prezes nie widział powodu, by uchylać immunitet ziborysty, który odpowiadał za nadzorowanie Funduszu.

– Przez tę kryminalną grupę, która jest dzisiaj przy władzy? Im należy uchylić immunitet i wsadzić ich na bardzo długie lata– mówił lider PiS.

Chwilę później Sejm uchylił też immunitet Mariusza Błaszczaka. Za wnioskiem zagłosowało 245 posłów, przeciw –  181, wstrzymało się 7 posłów.

Wniosek ten skierował do Sejmu pełnomocnik byłego dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego. Ten czuje się przez polityka PiS pomówiony. We wniosku stwierdzono, że Błaszczak, jako szef MON, „pomówił dowódcę o postępowanie, które naraziło go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych”. Wskazano też, że wypowiedzi polityka PiS były „poniżające go w opinii publicznej”. Chodzi o sprawę rosyjskiej rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Jak pamiętamy, została znaleziona zupełnym przypadkiem. Błaszczak od razu skierował winę na żołnierzy. Oskarżył Piotrowskiego, że ten nie poinformował go w grudniu o tym, że rosyjska rakieta wleciała w Polską przestrzeń powietrzną.

W piątek, przed głosowaniem, Mariusz Błaszczak nazwał Piotrowskiego „sfrustrowanym człowiekiem”.

Nie mam wątpliwości, że politycy PO zagłosują za uchyleniem mi immunitetu. Uwierzcie, to obróci się przeciwko wam. Wasza władza skończy się prędzej, czy później. Komuniści też myśleli, że będą rządzić wiecznie – mówił polityk PiS.

Romanowski w areszcie?

Co teraz z Romanowskim? Czy od razu trafi do aresztu? Prokurator krajowy Dariusz Korneluk był pytany na antenie RMF FM o postępowanie prokuratury po uchyleniu przez Sejm immunitetu politykowi Suwerennej Polski.

Najpierw powinien być wniosek przegłosowany, wniosek, który został złożony przez prokuratora. Następnie w tym względzie musi zostać sporządzona uchwała Sejmu. Ta uchwała następnie musi zostać przekazana do prokuratury, a wówczas prokurator podejmie czynności – mówił Dariusz Korneluk. – Ten materiał będzie ponownie analizowany przez sąd. Zobaczymy, poczekajmy – dodał prokurator.

Źródło: Sejm

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *