Polityka i Społeczeństwo

Sędziowie z całego świata wspierają Igora Tuleyę. “Postępowanie podważa fundamenty sprawiedliwości”

Screen/ YouTube/ Al Jazeera English

W nadchodzącym tygodniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się wnioskiem prokuratury o pozbawienie sędziego Igora Tulei immunitetu. – Postępowanie przeciwko Igorowi Tulei istotnie podważa fundamenty sprawiedliwości – stwierdzają członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędziego Igora Tulei dotyczy sprawy obrad w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2016 roku. W 2017 roku skład Sądu Okręgowego w Warszawie pod przewodnictwem właśnie sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w tej sprawie. Zezwolił też mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu. Prokuratura Krajowa chce uchylenia immunitetu, by postawić sędziemu zarzut karny niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień.

Wsparcie dla sędziego

Głos w tej sprawie zabrało Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów, które reprezentuje stowarzyszenia z 92 krajów z całego świata. Sędziowie wydali oświadczenie, w którym wyrażają zaniepokojenie wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie pozbawienia immunitetu sędziego Tulei.

Stowarzyszenie wzywa w swoim oświadczeniu do umorzenia postępowania przez prokuraturę, ewentualnie o zadanie pytania prejudycjalnego TSUE, czy pozbawianie sędziego immunitetu w zaistniałych okolicznościach jest zgodne z unijnym prawem.

Autorzy pisma przypominają też, jakie są powody wszczęcia postępowania przeciwko sędziemu Tulei. Wskazują, że ma ono związek z upublicznieniem decyzji sądu, która nakazywała kontynuację śledztwa w sprawie możliwych nadużyć w procesie legislacyjnym. Kolejny powód to wkład sędziego w debatę na temat reform prawnych w Polsce, które mogły podważyć niezależność sądownictwa. Stowarzyszenie przypomina też, że TSUE wydał już kilka wyroków, które krytycznie oceniły zgodność polskiego prawa z prawem europejskim.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że postępowanie przeciwko Igorowi Tulei istotnie podważa fundamenty sprawiedliwości, która jest prawem wszystkich Polaków – piszą sędziowie w swoim oświadczeniu.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów wyraża niepokój, że prokuratura chce pozbawić immunitetu sędziego, za jego prawidłowo wykonywaną pracę. Wyraża też wątpliwości, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna. Stowarzyszenie podkreśliło też swoje wsparcie wobec wszystkich sędziów, którzy chronią i stosują prawo oraz pilnują zasad niezależności sędziowskiej.

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej w sprawie sędziego Tulei odbędzie się 9 czerwca.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie